Ogłoszenia duszpasterskie
X Niedziela zwykła - 11.06.2023 r

 1. Dzisiaj przeżywamy 10. Niedzielę zwykłą w roku liturgicznym.
 2. Nabożeństwa czerwcowe w naszym kościele, są w dni powszednie o godz. 17.30.
 3. We wtorek 13 czerwca, zapraszam na kolejne nabożeństwo fatimskie. Od godz. 18.00 będzie okazja do sakramentu Pokuty, o godz. 18.30, a następnie Adoracja Najśw. Sakramentu z modlitwą różańcową. Na zakończenie ok. godz. 21.00 Apel maryjny.
 4. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy połączona z naboż. czerwcowym. O godz. 18.00 Msza św.
 5. Po Mszy św. będzie spotkanie wiernych i grup parafialnych, ws. przygotowania i przeprowadzenia dnia Odpustu parafialnego, w niedzielę 18 czerwca. Zapraszam!
 6. W czwartek 15 czerwca, kończący obchody tzw. Oktawy „Bożego Ciała”, na Mszy św. o godz. 18.00, będzie poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. Po Mszy św. będzie nabożeństwo - Nowenna do św. Brata Alberta, patrona parafii, z racji trzeciego czwartku miesiąca.
 7. W piątek 16 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najśw. Serca P. Jezusa. O godz. 17.30 będzie nabożeństwo ku czci Najśw. Serca P. Jezusa. O godz. 18.00 Msza św. W tym dniu z racji urocz., nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 8. Za tydzień w niedzielę 18 czerwca, będziemy obchodzili parafialną uroczystość, „Odpust” ku czci patrona naszej parafii św. Alberta Chmielowskiego, a także głównego patrona naszej diecezji. Msze św. będą o godz.: 07.30, 09.30, 11.00 i 12.30. Zapraszam!
 9. W tym dniu będziemy również przeżywali, razem z Rodzicami i dziećmi z klas czwartych, Rocznicę I Komunii św.
 10. We wtorek 20 czerwca, podczas Mszy św. o godz. 18.00, młodzież naszej parafii, przyjmie z rąk ks. bpa, sakrament Bierzmowania. Proszę o modlitwę za nich i ich rodziny.
 11. Dziękuję wiernym z ul. Stalowej 1, 1 / I i 5, za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w intencji wszystkich rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: w piątek 16 czerwca o godz. 18.00.
 12. W najbliższy piątek, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulicy Stalowej 8, do piętra 5.
 13. Na stolikach prasa katolicka - polecam i zachęcam!
 14. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości i Procesji „Bożego Ciała”. Dziękuję wszystkim wiernym, którzy zbudowali i przygotowali Ołtarze, dekoracje, zakupili kwiaty, pracowali, by wszystko dobrze zorganizować. Dziękuję wszystkim osobom, które pomagały w czasie Procesji, w jej przeprowadzeniu, dziękuję wszystkim ofiarodawcom, dzieciom i Rodzicom. Wszystkim składam szczere i gorące: „Bóg zapłać!”.
 

Intencje mszy św. od 11 do 17 czerwca 2023 r.

X Niedziela zwykła – 11.06:

 • godz. 07.30 - za: † Wiesława Przybysza – int. od przyjaciół z parafii.
 • godz. 09.30 - za: † Mariannę Florczyk – int. od zięcia Cezarego, † Jozefę i Bolesława Łęczek – int. od siostrzenicy Bożeny z Olą.
 • godz. 11.00 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od wnuczki Soni z rodziną.
 • godz. 12.30 - za: Alinę Szczerbińską z ok. 90 rocz. urodzin, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski, z prośbą o dalszą Bożą pomoc i błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i dar zdrowia na dalsze lata życia – int. od dzieci z rodziną, † Elżbietę Millak w I rocz. śm. - int. od córek z rodzinami i Zdzisławy.

Poniedziałek – 12.06:

 • godz. 18.00 - za: † Władysława Chrzan.

Wtorek – Nabożeństwo fatimskie - 13.06:

 • godz. 18.30 - za: † Danutę Drzazgę – int. od sąsiadów, † Wiesława Kulesę w 29 rocz. śm. - int. od żony Teresy.

Środa – 14.06:

 • godz. 18.00 - za: † Janinę Szczepańczyk – int. od Anny i Zygmunta Filipków, † Mariannę Florczyk – int. od uczestn. pogrzebu, † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Błażewiczów.

Czwartek – 15.06:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ul. Okólnej, nr od 1 do 20, rodziny i wiernych z ul. Okólnej, nr od 21 do 65.

Piątek – 16.06:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ul. Stalowej 1 i 1 / I, † Alinę Krzywdę z ok. dnia imienin – int. od męża Michała z rodziną.

Sobota – 17.06:

 • godz. 18.00 - za: † Ryszarda Fujarskiego – int. od córki Ewy z synem.
 

Każda chwila poza tą siecią to dramat!
(Wj 34, 4b-6. 8-9; 2 Kor 13, 11-13; J 3, 16-18)

Kolejny raz przeżywamy, podczas tej naszej krótkiej ziemskiej pielgrzymki, Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w której czcimy jedynego Boga w trzech osobach. Przez lata ukształtował mi się pewien obraz tej niepojętej dla rozumu ludzkiego rzeczywistości, jako wirującej miłości. Gdyby była w Bogu tylko jedna osoba, sama dla siebie, byłby to swoistego rodzaju narcyzm – jest jeden, doskonały i sam dla siebie, sam siebie podziwia. Gdyby były w Bogu dwie osoby i każda dawałaby każdej wszystko, byłby to egoizm – są tylko dla siebie. Tymczasem w Bogu są trzy osoby w fantastycznej relacji wirującej miłości. Każda każdej daje 100% i każda od każdej 100% przyjmuje. Ta trzecia osoba fantastycznie uwiarygadnia relacje pozostałych dwóch. To jak trzy płomienie jednej natury ognia, zjednoczone, a rozdzielne.

To w tej wirującej miłości powstał pomysł na świat, powstał pomysł na człowieka i pomysł na mnie. To tu powstał plan uratowania człowieka, uratowania mnie, bo z tej rzeczywistości wyszedłem i do tej rzeczywistości wracam. Jest ona moim punktem wyjścia i punktem dojścia. Jest moim punktem orientującym całe moje życie. Inna wieczna rzeczywistość, mimo oferowanych różnych atrap, nie istnieje. Sam tej rzeczywistości Trójcy Przenajświętszej nie zrozumiem, ale też nie zrozumiem siebie bez niej.

Stawiam więc sobie pytanie: dlaczego tak jest?

Zostałem ochrzczony w Imię Trójcy Przenajświętszej, w Imię Ojca I Syna I Ducha Świętego. A więc można powiedzieć „wszczepiony”, „zalogowany” w system „wirującej miłości”. Za to bardzo dziękuję Jezusowi, że takie łącze umożliwił mi i nieustannie nad nim czuwa. Dziękuję Jego Kościołowi, który dostarczył mi „Bożych informatyków”, dziękuję rodzicom, którzy podjęli decyzję, aby swojego dziecka, nie pozostawić poza „Bożą siecią” i stopniowo uczyli, jak korzystać z systemu „wirującej miłości”. Przynależność do tej sieci jest cudownym doświadczeniem, lecz wymagającym, albowiem nie wystarczą intelektualne zdolności, zaangażowany musi być cały człowiek i to przez to, co jest najbardziej ludzkie, przez miłość. Jest to podstawowa wartość, którą powinien człowiek w sobie rozwijać. Jest to bowiem, Boski składnik jego człowieczeństwa, Boskie tchnienie, które ludzkiej egzystencji nadaje sens i wieczny wymiar i uzdalnia do udziału w Bogu.

Przez ostatnie wydarzenia roku liturgicznego, Bóg Trójjedyny wprowadził nas w jeszcze głębsze relacje ze sobą. Doświadczenie Jezusa, Syna Bożego, wcielonego, umęczonego i zmartwychwstałego z niepojętej miłości do nas; doświadczenie Ducha Świętego – rzeczywistości niepojętej, a przecież obecnej we wszystkich dobrych międzyludzkich relacjach. A nade wszystko doświadczenie Ojca Niebieskiego, który kocha swoje dzieci, wychowuje je, chroni i strzeże, zagubione szuka i przyjmuje. Jest nieskończenie miłosierny, ale i doskonale sprawiedliwy, czuwając dyskretnie, lecz skutecznie, nad całym, po ludzku niepojętym, systemem międzyludzkich połączeń.

Przed nami Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która stanie się kolejną okazją do pogłębienia naszego zakorzenienia w Trójcy Przenajświętszej i poprawy naszego bezpieczeństwa i skuteczności w „sieci”. Ta uroczystość prowadzi do zrozumienia, że zakorzenienie w Bogu, dokonuje się przez pozwolenie Mu na zakorzenienie się w nas. Innymi słowy – On pyta, czy pozwalamy Mu na dostęp do naszej bazy danych i na dokonanie w niej koniecznych zmian. Życie pokazuje, że chętniej wyrażamy taką zgodę na działanie w nas złego ducha. Jest to przedziwny paradoks naszej wolności i zniewolenia.

Wszystkie te doświadczenia liturgiczne wskazują nam Jezusa Chrystusa, wyjątkowego „Informatyka” i pozwalają na zjednoczenie się z Nim i przez Niego z Boską rzeczywistością. To w Nim, po raz pierwszy w dziejach świata, Trójca Przenajświętsza uczyniła swoje mieszkanie. To przez Niego w każdym z nas chce mieszkać po to, abyśmy wrócili wszyscy do przestrzeni Boskiej Miłości, skąd wyszliśmy i gdzie jest przygotowane dla nas mieszkanie.

Tylko wtedy w tym rozpędzonym i zawirusowanym świecie będziemy mieli komfort bezpieczeństwa.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
Uroczystość Najświętszej Trójcy - 04.06.2023 r

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszej Trójcy. Kończy się okres Komunii św. wielkanocnej.
 2. Po Mszy św. o godz. 07.30, będzie spotkanie wspólnoty „Żywego Różańca” i „Zmianka” tajemnic. Na zakończenie każdej Mszy św., adorujemy P. Jezusa w Najśw. Sakramencie.
 3. Rozpoczął się miesiąc czerwiec, poświęcony oddawaniu czci Najśw. Sercu P. Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe w naszym kościele, są w dni powszednie o godz. 17.30.
 4. W poniedziałek, po Mszy św. o godz. 18.00, spotkanie wiernych ws. przygotowania Procesji „Bożego Ciała” i Ołtarzy procesyjnych. Proszę i zapraszam do pomocy!
 5. We wtorek, jako pierwszy miesiąca, od godz. 17.00 będzie adoracja Najśw. Sakramentu i modlitwa o dary Ducha Św. dla całej parafii. O godz. 18.00 Msza św. na Uwielbienie Ducha Św. i o Jego łaski dla wszystkich wiernych i dla parafii.
 6. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy połączona z naboż. czerwcowym. O godz. 18.00 Msza św. Przed „Bożym Ciałem” będzie okazja do sakramentu Pokuty, w środę od godz. 17.15.
 7. W najbliższy czwartek 08 czerwca, będziemy przeżywali uroczystość „Bożego Ciała”. Procesja przejdzie ulicami Os. Kalety po Mszy św. o godz. 09.30. Msze św. w tym dniu, w naszym kościele, będą o g.: 07.30, 09.30 i po procesji ok. g.12.00. Trasa Procesji eucharystycznej będzie prowadziła następującymi ulicami: z kościoła ulicą Bratków, potem w lewo ulicą Bławatków do „Parku Baczyńskiego”, następnie w lewo ulicą Chabrów i powrót do kościoła. Proszę, aby odpowiedzialność za przygotowanie Ołtarzy procesyjnych, podjęli wierni z następujących dzielnic parafii: Ołtarz I na ul. Bratków przy Pawilonie – całe Os. Złodziejów i ul. Grota Roweckiego, Ołtarz II na ul. Bratków 37 ( na zakręcie ) – Os. Kalety, Ołtarz III przy zbiegu ulic: Tulipanów i Bławatków – Os. Betony tj. cała ul. Podjazdowa i Ołtarz IV przy zbiegu ulic: Bławatków i Chabrów – ulice: cała Baczyńskiego i cała Stalowa. Proszę, aby udekorować nasze domy, zwłaszcza na trasie Procesji. Proszę o włączenie się w przygotowania, również Grupy parafialne. Wszystkie Dzieci ze Szkoły Podstawowej, zwłaszcza najmłodsze i komunijne zapraszam razem z Rodzicami do uczestnictwa w Procesji eucharystycznej i do sypania kwiatów!
 8. W piątek o godz. 17.30 naboż. ku czci Najśw. Serca P. Jezusa i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18.00 Msza św.
 9. Dziękuję wiernym z ul. Okólnej, nr od 21 do 65, za sprzątanie kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w intencji wszystkich rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: w czwartek 15 czerwca o godz. 18.00.
 10. W najbliższy piątek, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulicy Stalowej: 1, 1 / I i 5, ul. Stalowej 11 oraz domów przy ul. Stalowej 13 i 15.
 11. W dniu 9 czerwca 2023 r., tj. piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi J. Ch., obowiązuje Dyspensa ks. biskupa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.
 

Intencje mszy św. od 04 do 10 czerwca 2023 r.

Niedziela – Uroczystość Najświętszej Trójcy - 04.06:

 • godz. 07.30 - za: „Żywy Różaniec”.
 • godz. 09.30 - za: Krystynę z ok. Dnia Matki, o Boże błogosław., opiekę Matki B. i zdrowie, † Michała Fesz w 37 rocz. śm., † Zdzisława Fesz w 10 rocz. śm. - int. od syna, brata Andrzeja z rodziną, Edyty, Bożeny i Sebastiana, † Wiesława Przybysza – int. od Stanisława Nowakowskiego.
 • godz. 11.00 - za: dziękczynno - błagalna z prośbą o Boże błogosław., dary Ducha Św., opiekę Matki Najśw. i łaskę zdrowia dla: Aleksandry, Wojciecha i Agaty Wieloch oraz Jana, Mai Czekalskich i ich Rodziców, † Barbarę Grotkiewicz w I rocz. śm. - int. od męża Janusza i córek z rodzinami, † Włodzimierza Czerniaka w 23 rocz. śm. – int. od córek z rodzinami, † Romana Siłucha w 2 rocz. śm. - int. od żony i dzieci z rodzinami.
 • godz. 12.30 - za: † Janinę, Józefa, Hieronima oraz Marię i Piotra Gleń, † Henryka Słotę w rocz. urodzin – int. od dzieci z rodziną.

Poniedziałek – 05.06:

 • godz. 18.00 - za: Dusze w Czyśćcu cierpiące, najbliższego wybawienia, Huberta, o łaskę nawrócenia i wyjście z nałogów, o dary Ducha Św. i opiekę Matki Bożej.

Wtorek – 06.06:

 • godz. 18.00 - za: na Uwielbienie Ducha Świętego, † Zofię Bartmańską w 9 rocz. śm. oraz męża † Jerzego Bartmańskiego.

Środa – 07.06:

 • godz. 18.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Stanisława Szewca – int. od uczestn. pogrzebu.

Czwartek – Uroczystość „Bożego Ciała” - 08.06:

 • godz. 07.30 - za: † Wiesława Przybysza – int. od Zakładu Pogrzebowego „Wolny” w Czeladzi.
 • godz. 09.30 - za: Parafię, o życie eucharystyczne dla wszystkich wiernych, ks.prob. z ok. 15 rocz. pracy w parafii, o Bożą pomoc, opiekę i zdrowie.
 • ok. godz. 12.00 - za: † Piotra Kawalę.

Piątek – 09.06:

 • godz. 18.00 - za: † mamę Zofię Padło w 7 rocz. śm. - int. od córki Teresy, † Tomasza Piątkowskiego – int. od teściowej.

Sobota – 10.06:

 • godz. 18.00 - za: ks. Jana Smaka z ok. 50 rocz. święceń kapłańskich – int. od rodziny Brudek.
 

Dlaczego diabeł walczy z Sakramentem Pokuty?
(Dz 2, 1-11; 1 Kor 12, 3b-7. 12-13; J 20, 19-23)

Szatan walczy, bo jest przekonany, i to niestety bardziej niż wielu kapłanów i wielu wiernych, jaka jest moc słów wypowiedzianych przez zmartwychwstałego Chrystusa, a skierowanych do Jego Apostołów i ich następców: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Wie też szatan, jak wielką władzę udzielił im Jezus, kiedy to: Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Ten właśnie mistrz niepokoju i manipulacji, którego głównym celem jest pozyskiwanie dusz ludzkich i przez to powiększanie sfery swoich wpływów wie, że to ustanowienie przez Chrystusa Sakramentu Pokuty i Pojednania jest daniem Jego uczniom broni o 100% skuteczności. Dlatego też diabeł robi, co w jego mocy, aby kałanom nie chciało się spowiadać, aby byli sami słabo do tej posługi przygotowani, aby uciekali się do zbiorowych rozgrzeszeń, aby bali się wiernych i nie mieli dla nich czasu, aby nie umieli ich słuchać i po prostu nie mieli wiary. Daje im do ręki działania zastępcze, które są ważne, ale nie tak jak pojednanie grzesznika z Bogiem. I tak wielu kapłanów staje się inżynierami duszpasterstwa, administratorami dóbr kościelnych, budowniczymi, konserwatorami zabytków przewodnikami pielgrzymek, katechetami i naukowcami, którym już nie staje sił na to, co najważniejsze, na spowiedź człowieka pogubionego.

Przez wszystkie wieki historii Kościoła słudzy Jezusa obdarzeni przez Niego władzą odpuszczania grzechów, byli wystawieni na te inteligentne pokusy, przestawienia priorytetów, a bolesne stwierdzenie papieża Grzegorza Wielkiego, że ma wielu kapłanów, ale robotników mało, jest aktualne do dzisiaj.

Choć wielu ulegało i ulega szatańskim pokusom, jest też wielu takich kapłanów i wiernych, którzy z najwyższą powagą biorą słowa Chrystusa do swego serca. Świadomi tego wszystkiego, dotknijmy jeszcze raz istoty sakramentu, w którym Jezus chce dać nam prawdziwy pokój. I tak posługuje się swoimi wysłańcami, na których tchnął i tym niezmiernie wymownym gestem przekazał im Ducha Świętego. Ten gest ma swoje głębokie znaczenie. Jezus jest w zmartwychwstałym ciele, w ciele uwielbionym. Jego tchnienie ma więc inną wartość niż to zwyczajne ludzkie. Tchnie, samo w sobie jest czymś nieokreślonym. Pochodzi z ust, lecz język nie może go ogarnąć, zamknąć w ludzkim pojęciu. Jezus właśnie w ten sposób przekazuje Ducha Świętego, który jest Bogiem i nie można go zamknąć w przestrzeni ludzkiego słowa. Jest w tym sakramencie zaangażowana cała Trójca Święta oraz wybrany człowiek, który oddaje siebie do posługi Bogu w dziele odpuszczania grzechów i przywracania wolności braciom. Osoba Ducha Świętego daje temu dziełu najwyższą gwarancję. Żadna inna religia nie dysponuje takim boskim narzędziem. Duch Święty asystuje temu, który patrząc w swoje sumienie, dokonuje samooceny. Asystuje w nazwaniu tego, co było dobre i tego, co było złe, aby zostało to wszystko wypowiedziane i usłyszane, i aby było to aktem przekazania tego samemu Chrystusowi. Jezus zaś daje Ducha Świętego tym, którzy w Jego imieniu mają wydać werdykt, nie swój a Jego. Jest to więc głęboko ludzki i Boski akt, w którym pokutujący grzesznik słyszy słowa przywracające mu wolność i godność.

Piszę te słowa niemal w 63 rocznicę swojej pierwszej spowiedzi.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 28.05.2023 r

 1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. W liturgii i w życiu Kościoła, rozpoczyna się okres zwykły. W przyszłą niedzielę, będzie uroczystość Najśw. Trójcy. Zakończy się wtedy okres Komunii św. wielkanocnej. Za tydzień, w pierwszą niedzielę miesiąca, 4 czerwca, o godz. 07.30 będzie Msza św. za „Żywy Różaniec”, a po niej spotkanie wspólnoty i „Zmianka” tajemnic. Na zakończenie każdej Mszy św., będziemy adorowali P. Jezusa w Najśw. Sakramencie.
 2. W dniu jutrzejszym, w poniedziałek 29 maja, obchodzimy święto N.M.P. Matki Kościoła.
 3. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy połączona z ostatnim już nabożeństwem majowym. O godz. 18.00 Msza św.
 4. W czwartek rozpoczyna się miesiąc czerwiec, poświęcony oddawaniu czci Najśw. Sercu P. Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe będą w dni powszednie o godz. 17.30. W czwartek 1 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym dniu pamiętajmy o wszystkich duszpasterzach i kapłanach, których spotkaliśmy w swoim życiu.
  • W tym tygodniu przypadają pierwsze - czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  • w czwartek 1 czerwca:
   • od godz. 17.00 będzie „Godzina święta” i modlitwa w intencji powołań z naboż. czerwcowym.
   • O godz. 18.00 Msza św., a po niej naboż. do św. Rity.
  • w piątek 2 czerwca:
   • od godz. 09.00 będą Odwiedziny Chorych z sakramentami św.
   • od godz. 17.00 będzie Spowiedź św.,
   • o godz. 17.30 naboż. ku czci Najśw. Serca P. Jezusa i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego,
   • o godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca.
  • w sobotę 3 czerwca:
   • od godz. 17.00 będzie naboż. do Niepokalanego Serca Maryi z Różańcem św.,
   • o godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca.
 5. Uroczystość „Bożego Ciała” w tym roku będzie w czwartek 08 czerwca. Procesja eucharystyczna przejdzie ulicami Os. Kalety po Mszy św. o godz. 09.30. Msze św. w tym dniu, w naszym kościele, będą o g.: 07.30, 09.30 i po procesji ok. g.12.00. Trasa Procesji eucharystycznej będzie prowadziła następującymi ulicami: z kościoła ulicą Bratków, potem w lewo ulicą Bławatków do „Parku Baczyńskiego”, następnie w lewo ulicą Chabrów i powrót do kościoła. Proszę, aby odpowiedzialność za przygotowanie Ołtarzy procesyjnych podjęli wierni z następujących dzielnic parafii: Ołtarz I na ul. Bratków przy Pawilonie – całe Os. Złodziejów i ul. Grota Roweckiego, Ołtarz II na ul. Bratków 37 ( na zakręcie ) – Os. Kalety, Ołtarz III przy zbiegu ulic: Tulipanów i Bławatków – Os. Betony tj. cała ul. Podjazdowa i Ołtarz IV przy zbiegu ulic: Bławatków i Chabrów – ulice: cała Baczyńskiego i cała Stalowa. Proszę, aby udekorować nasze domy, zwłaszcza na trasie Procesji. Proszę o włączenie się w przygotowania, również Grupy parafialne. Wszystkie Dzieci ze Szkoły Podstawowej, zwłaszcza najmłodsze i komunijne zapraszam razem z Rodzicami do uczestnictwa w Procesji eucharystycznej i do sypania kwiatów! Spotkanie ws. przygotowania Procesji, będzie jutro, w poniedziałek 29 maja po Mszy św.
 6. Dziękuję wiernym z ul. Okólnej, nr od 1 do 20, za sprzątanie kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w intencji wszystkich rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: w czwartek 15 czerwca o godz. 18.00.
 7. W najbliższy piątek, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulicy Okólnej, nr od 21 do 65.
 

Intencje mszy św. od 28 maja do 04 czerwca 2023 r.

Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 28.05:

 • godz. 07.30 - za: † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Podsiadło.
 • godz. 09.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. od przyjaciół i sąsiadów z ul. Baczyńskiego, † Stanisława Szewca – int. od uczestników pogrzebu.
 • godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od córek z rodzinami z ok. Dnia Matki, † Teresę Mazurkiewicz i † Anielę Pokrzywnicką – int. od dzieci z rodziną z ok. Dnia Matki.
 • godz. 12.30 - za: Janinę Mikłuszkę z ok. rocz. urodzin i Dnia Matki, o Bożą pomoc, opiekę Matki Najśw. i łaskę zdrowia na dalsze lata życia – int. od syna z rodziną, † Barbarę Grotkiewicz z ok. Dnia Matki – int. od córek z mężami i rodziną.

Poniedziałek – N. M. P. Matki Kościoła - 29.05:

 • godz. 18.00 - za: dziękczynna, za łaskę udanej operacji i dar zdrowia oraz za Bożą pomoc i opiekę dla Mariana, † Piotra Borowskiego w 29 rocz. śm. - int. od żony i dzieci.

Wtorek – 30.05:

 • godz. 18.00 - za: † Dominika Nowaka – int. od uczestn. pogrzebu, † Tomasza Piątkowskiego – int. od Krzysztofa Planickiego z rodziną.

Środa – 31.05:

 • godz. 18.00 - za: † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Trzcionków, † Mariannę Florczyk – int. od uczestn. pogrzebu, † Lucynę Głowacz – int. od Beaty Mieczkowskiej z rodziną.

I Czwartek m-ca – 01.06:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ulic: Irysów i Konwalii, † Ryszarda Lamenta – int. od brata Mieczysława z rodziną z Babic.

I Piątek m-ca – 02.06:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Najśw. Sercu P. Jezusa, † Halinę Majewską – int. od córek z mężami i od wnucząt.

I Sobota m-ca – 03.06:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi.
 

W sieci - (Dz 1, 1-11; Ef 1, 17-23; Mt 28, 16-20)

Co pewien czas uświadamiam sobie w codziennym zabieganiu, że żyję uwikłany w sieciach. Jestem w sieci administracyjnej, handlowej, reklamowej, energetycznej, mieszkaniowej, wodno-kanalizacyjnej; w sieci finansowej, w sieci telefonicznej, w sieci internetowej, w sieci spożywczej, w sieci opieki zdrowotnej… Jestem nieustannie podglądany, podsłuchiwany i monitorowany. To tylko niektóre ze wszystkich powiązań i uzależnień, które, jak mi się tłumaczy, są po to, abym mógł żyć bezpiecznie i wygodnie. Niewątpliwie, ludzkie powiązania są bardzo dobre, ważne i konieczne. Jest też prawdą, że tylko wtedy będą one służyły rozwojowi i dobru człowieka, kiedy ci, którzy je tworzą, będą żyć zgodnie z prawami, ustanowionymi przez Stwórcę. Kiedy w budowaniu relacji będą kierować się miłością, a nie egoizmem.

Kiedy zaczyna się grzech, ludzkie powiązania stają się zniewalającymi sieciami. A prawdą jest, że grzech zaznacza mocno swą obecność. Widzimy jak wielu, a może nawet i my sami, traci w tych sieciach swoją wolność i swoją tożsamość. Czy weekendy, urlopy, wycieczki oraz spokojna emerytura są jakąś namiastką naszej ludzkiej wolności? Czy nadają naszemu życiu właściwy sens? Czy o to chodzi w naszym ludzkim życiu, w naszej pracy, w naszym cierpieniu i śmierci? Prawdą jest to, że w momencie naszej śmierci sieci te szybko i sprawnie nas likwidują, proszkują i nie pozostawiają po nas śladu. Wyjątkowy w dziejach świata czas pandemii, pokazał jak dalece owo uwikłanie człowieka w imię dobra, zdrowia i bezpieczeństwa jest skuteczne i jak wymazanie ludzkiego istnienia jest sprawne.

Zawsze, od grzechu pierworodnego, życie było w jakiś sposób uwikłane i zależne. Zawsze miłość przeplata się z nienawiścią, zło z dobrem, grzech z cnotą. Wraz z rozwojem gospodarczym i technologicznym, który nakręca świat w nieprzewidywalnym kierunku, to wszystko stało się jeszcze bardziej napięte. Wiem, że nie jest to w mojej ludzkiej możliwości uwolnić się od tych wszystkich uzależnień. A nawet, gdyby tak się udało, to czy byłby to dla mnie klucz do szczęścia?

Wielu próbuje szukać ratunku, dystansu, sensu i wolności, uczestnicząc w rekolekcjach, pielgrzymkach, wędrówkach po Camino de Santiago. Te i inne praktyki religijne mają wielkie znaczenie, tym większe im bardziej przekładają się na naszą codzienną relację z Bogiem. Rozpędzonego świata nie zatrzymamy, zatrzymać możemy tylko siebie.

Takie zatrzymanie czasu przeżyli uczniowie Jezusa, którym On objawił się po swoim zmartwychwstaniu. Znakomicie ujął to w jednym ze swoich kazań św. Leon Wielki: A więc przez cały ten okres, który upłynął od zmartwychwstania Pana do Jego wniebowstąpienia, Opatrzność Boża o to jedno się troszczyła, o tym jednym pouczała i to jedno okazywała oczom i sercom swoich wybranych, a mianowicie przekonywała ich, że prawdziwie zmartwychwstał Pan, Jezus Chrystus, ten sam, który naprawdę narodził się, cierpiał i umarł. Tenże Leon zaraz dodaje: Chrystus wyniósł naszą słabą naturę ludzką na tron Ojca, ponad wszystkie wojska niebieskie, ponad chóry anielskie i wszystkie moce niebios.

Kimże więc jestem, skoro Bóg stał się człowiekiem, abym ja miał miejsce w Bogu? W odpowiedzi przychodzi na pomoc św. Augustyn: Czemuż to i my tak nie wysilamy się tu na ziemi, aby dzięki wierze, nadziei i miłości, które łączą nas z Nim, z Nim też radować się pokojem niebios? On, który tam przebywa, jest również i z nami; a my, którzy tu jesteśmy, i tam razem z Nim jesteśmy. Chrystus jest w niebie w swoim Bóstwie, mocy i miłości; my nie możemy tam przebywać tak jak On, jednakże możemy tam być naszą miłością, ale w Nim.

W moim życiu na ziemi kluczowy jest moment Eucharystii, kiedy to Jezus, swą boską mocą uobecnia całe swoje dzieło zbawcze, również swoją śmierć, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Obecny w niebie, obecny pod postaciami chleba i wina. To Jego boskie „teraz” wchodzi w mój czas, nadając mu nową wartość i siłę. Obecny pośród nas Jezus tworzy sieć z tymi, którzy Mu zawierzyli, pokochali i przekładają Jego obecność na swoją codzienność. W tym właśnie procesie tkwi główna siła odrodzenia instytucji z tego, co grzeszne, małe i paskudne.

Ks. Lucjan Bielas

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 67

Statystyki

mod_vvisit_counterDziś372
mod_vvisit_counterWczoraj1085
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2934
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3868
mod_vvisit_counterWszystkich1356417

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. Bracie Albercie patronie naszej parafii. Po Mszy św. jest Nowenna do naszego patrona z ucałowaniem jego relikwii.
Po modlitwie Spotkanie biblijne. Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

W każdy czwarty czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. O.Pio. Po Mszy św. modlitwy do Świętego z ucałowaniem jego relikwii, a potem spotkanie Grupy Modlitwy św. O.Pio.
Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

Projekt i wykonanie Alanet