Intencje mszy św. od 23 do 29 lipca 2023 r.

XVI Niedziela zwykła – 23.07:

  • godz. 07.30 - za: † Mariannę Florczyk – int. od uczestn. pogrzebu.
  • godz. 09.30 - za: rodziny i wiernych z Osiedla Betony - całej ulicy Podjazdowej, którzy przygotowali III Ołtarz eucharystyczny na procesję „Bożego Ciała”, † Annę i Jana Stradowskich.
  • godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Jakuba Jurczyńskiego z ok. dnia imienin – int. od Rodziców i brata.

Poniedziałek – 24.07:

  • godz. 18.00 - za: † brata Jasia w 2 rocz. śm. i † siostrę Jadzię w 3 rocz. śm. - int. od siostry Zeni z rodziną.

Wtorek – 25.07:

  • godz. 07.30 - za: śp. sąsiadów, zmarłych z rodzin: Lelasów, Bławatów, Mrozików, Rokitów, Kozłowskich i za dusze w Czyśćcu cierpiące.

Środa – 26.07:

  • godz. 18.00 - za: † Danielę Wawrzczak w I rocz. śm. - int. od córki z rodziną, † Annę i Mariana Kowalskich z ok. imienin – int. od Michała Krzywdy z rodziną.

Czwartek – 27.07:

  • godz. 07.30 - za: w Intencji P. Bogu wiadomej.

Piątek – 28.07:

  • godz. 18.00 - za: † Krzysztofa i Jolantę Pondel z ok. dnia imienin – int. od Basi z rodziną.

Sobota – 29.07:

  • godz. 18.00 - za: Jakuba Krupę z ok. 10 rocz. urodzin – int. od Rodziców.
 

Wyjątkowy czas na słowo - (Iz 55,10-11; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23).

Nigdy dotąd człowiek nie był zalewany potokiem słów tak, jak teraz. Mimo najnowszych technologii szanse weryfikacji ich prawdziwości są znikome. Do tej pory słowo było atrybutem człowieka myślącego, dzisiaj po raz pierwszy zaczyna dominować maszyna. Choć jest ona wymysłem człowieka, ale przez synergię wiedzy, przerasta możliwości jednostki i następuje proces samo zniewalania człowieka. Paradoksalnie jest to wyjątkowy czas na słowo Boga, dające człowiekowi wolność i wyjątkowe możliwości. Niestety wielu ludzi lęka się tego słowa bardziej niż maszyny, albowiem przyjęcie go domaga się zmiany życia. Paradoksalnie, wielu spośród tych, którym zostało ono powierzone, straciło świadomość mocy posiadanego narzędzia. Niezależnie jednak od obserwowanych procesów, to słowo Boga, które pojawiło się na tym świecie, nie może być przez ten świat ze samej swej natury unicestwione.

Dzisiaj spotykamy Jezusa otoczonego tłumami. Przyszli przyciągnięci Jego nadprzyrodzoną mocą uzdrawiania, nauką głoszoną z serca, sławą, która coraz bardziej Go otaczała. A On siedzi w łodzi nieco oddalonej od brzegu i korzystając z nagłośnienia, jakie dawało odbicie Jego głosu od tafli jeziora, nauczał ich w przypowieściach. W tamtych czasach i tamtym społeczeństwie, przypowieść była opowieścią, mającą na celu pobudzenie słuchaczy do myślenia. Podjęcie tego wysiłku było konieczne, aby przebić się przez zewnętrzną warstwę opowiadania i dotrzeć do istoty całego przekazu i zachwycać się jego mądrością. Głębia myśli jest tak duża, że trzeba do niej częściej wracać. Owa zewnętrzna powłoka ma tu znaczenie zarówno selekcji, jak i ułatwienia zapamiętania tematu. Selekcji, albowiem umysły leniwe, albo pochłonięte innymi sprawami, trudu zrozumienia sobie nie zadadzą. Przypowieść o siewcy, którą dzisiaj kolejny raz w naszym życiu usłyszeliśmy, weszła na stałe do szeroko pojętej mądrości mieszkańców naszego globu. Choć wielu ją zna, to jak zwykle tylko dla niewielu będzie okazją do kolejnej refleksji w kontekście gwałtownie zmieniających się czasów. Jezus porównał w swej przypowieści Słowo Boże do ziarna. Jest to porównanie proste i prawdziwe. Jedno i drugie pochodzi od Boga, ma ukrytą moc i jest tajemnicą. Przede wszystkim zaś, jedno i drugie służy życiu: ziarno – doczesnemu, słowo Boga – wiecznemu.

Tych właśnie niewielu, tak jak wtedy, tak i dzisiaj, Jezus zbiera wokół Siebie, nazywa ich uczniami i tłumaczy sens przypowieści oraz przyczyny, z powodu których inni, można powiedzieć trochę kolokwialnie, odpadli. Powołując się na proroka Izajasza, a przez to pokazując ich ponadczasowość, Jezus stwierdza: Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił.

Dalej Mistrz tłumaczy w kontekście różnego losu rzuconych ziaren, dlaczego doszło do tego stwardnienia serc, stępienia słuchu i zamknięcia oczu. Pierwsza przyczyna to – brak zrozumienia słowa, a przez to, otwarcie się na działanie złego ducha. Zlekceważenie tego wysiłku zrozumienia i poświęcenie większej uwagi ludzkiej mądrości, niż Bożemu słowu, niestety, tak zwykle się kończy. Diabeł takich okazji nie marnuje.

Druga przyczyna „odpadnięcia” występuje u tych, którzy po wstępnym, pełnym entuzjazmu, przyjęciu słowa, nie zapuścili korzenia, okazali się niestali i nie pracowali nad przyjętym słowem. W ich umysłach i sercach postępuje proces detronizacji słowa Bożego, a wraz z nim, szybko stają się niewolnikami inteligentnych maszyn i ich właścicieli.

I wreszcie trzecia przyczyna „odpadnięcia” od słowa, występuje u tych, którzy je wprawdzie wysłuchali, lecz to, co jest wartością doczesną od samego początku, całkowicie je zdominowało. Nie rozumiejąc mocy słowa Bożego otwierającego wieczność, postanowili zamknąć się w kapsule doczesności. Giną oni wraz z wrakiem Titanica ludzkich osiągnięć, budowanych w dumnej tradycji Wieży Babel. Dzisiaj Jezus jeszcze raz proponuje nam regularne wchodzenie do izdebki swojego serca, z pokorą i entuzjazmem dziecka, na rozmowę z Ojcem Niebieskim i wysłuchanie Jego Słowa, którym jest jednorodzony Syn. Tylko tam, w ciszy, z dala od zgiełku świata, napełnieni Duchem Świętym, Duchem Miłości, nieodłącznym elementem słowa Bożego, możemy je bardziej zrozumieć, mocniej pokochać i jeszcze raz szczerze przyjąć. Wtedy to dopiero możemy wyjść z izdebki na kreatywne spotkanie z tym światem. Wtedy to, i tylko wtedy, słowo wyda w nas i przez nas, plon obfity. Weryfikacja spichlerzy, przy Boskiej technologii, będzie sprawiedliwa. O tym też warto pamiętać.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
XV Niedziela zwykła - 16.07.2023 r.

  1. Dzisiaj 15. Niedziela zwykła w roku liturgicznym.
  2. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy. O godz. 18.00 Msza św.
  3. W piątek o godz. 17.30 nabożeństwo i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18.00 Msza św.
  4. Za tydzień, w niedzielę 16 lipca, w parafii św. Tomasza Ap. na Pogoni, po Mszy św. o godz. 19.00, będzie spotkanie ws. kolejnej diecezjalnej - zagłębiowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w sierpniu tego roku. Zapraszamy do udziału i uczestnictwa.
  5. Dziękuję wiernym z ulic : Włościańskiej, Ludowej i Działkowej, za sprzątanie kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w intencji wszystkich rodzin i wiernych z tych ulic, będzie : w środę 19 lipca o godz. 18.00.
  6. Sprzątanie naszego kościoła w nowym tygodniu, powierzamy wiernym z ulic : Poleśnej i Torfowej, w najbliższy piątek po Mszy św., ok. godz. 19.00.
  7. Na stolikach prasa katolicka - polecam i zachęcam!
 

 

Intencje mszy św. od 16 do 22 lipca 2023 r.

XV Niedziela zwykła – 16.07:

  • godz. 07.30 - za: na Uwielbienie Trójcy Najśw., z dziękczynieniem za wszystkie otrzymane łaski i z gorącą prośbą o dalsze Boże błogosław., pomoc, opiekę i dar zdrowia dla Siostry Angeliki oraz wszystkich Sióstr Norbertanek w klasztorze w Imbramowicach, a także o życie wieczne dla zm. † Siostry Marii Faustyny Przybysz.
  • godz. 09.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. od uczestn. pogrzebu, † Teodorę Zarzycką z ok. I rocz. śm. i † Tadeusza Zarzyckiego – int. od córki z mężem oraz wnuków: Kamila i Łukasza.
  • godz. 11.00 - za: † Teresę Aporowicz w 2 rocz. śm. - int. od męża z rodziną, † Jakuba Jurczyńskiego – int. od Rodziców i brata.

Poniedziałek – 17.07:

  • godz. 18.00 - za: Rodzinę Jagłów.

Wtorek – 18.07:

  • godz. 07.30 - za: † Wacława Stefańskiego z ok. 20 rocz. śm. - int. od żony.

Środa – 19.07:

  • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ulic: Włościańskiej, Ludowej i Działkowej, † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Lewandowskich, † Włodzimierza Drzazgę – int. od Zakładu Pogrzebowego „Wolny” z Czeladzi.

Czwartek – 20.07:

  • godz. 07.30 - za: rodziny i wiernych z Os. Grota.

Piątek – 21.07:

  • godz. 18.00 - za: † Tomasza Piątkowskiego – int. od sąsiadów z ul. Okólnej.

Sobota – 22.07:

  • godz. 18.00 - za: † Danutę Drzazgę – int. od córki z rodziną.
 

Szkoła Podstawowa nr 6 - (Za 9,9-10; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30)

Pan Jezus nie urządzał wspólnych nabożeństw ku czci swojego Ojca. Nie modlił się ostentacyjnie i nie zmuszał do wspólnej z Nim modlitwy. Nie organizował własnych pielgrzymek, innymi słowy, nie robił konkurencji świątyni i synagodze. W tych to właśnie świętych miejscach modlił się razem z tłumem, jak wszyscy, choć w Jego normalności trudno było nie zauważyć Jego wyjątkowości. Afiszowanie się modlitwą Jezus tępił, wyraźnie mówiąc, że tak modlą się obłudnicy. Cała działalność Jezusa jest osadzona w rozmowie z Ojcem Niebieskim. Jezus aktywny w ciągu dnia znika na nocne czuwania w miejscach temu sprzyjających. Swoim uczniom dał jasną wskazówkę, osadzoną w Jego osobistej praktyce: Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca Twego, który jest w ukryciu, a Ojciec Twój, który widzi w ukryciu, odda tobie (Mt 6,6).

Wychodząc naprzeciw ludzkiej potrzebie zwartego tekstu modlitwy, Jezus daje po wsze czasy swoim uczniom genialny tekst, którym będą mogli razem z Nim i dzięki Niemu zwracać się do Ojca Niebieskiego, porządkując swoje życie doczesne i otwierać wieczne – tekst modlitwy: Ojcze nasz.

Życie Jezusa i cała Jego działalność stanowią przygotowanie do wielkiego wspólnego uwielbienia Boga w ofierze krzyża, w zmartwychwstaniu, w jednej wielkiej Eucharystii dziejów, którą On ustanowił i nieustannie sprawuje. Tak powstała nowa świątynia, nowe kapłaństwo, nowy lud, nowe królestwo, nowe uwielbienie Boga Trójjedynego. Jednakże w tej nowej rzeczywistości dalej obowiązują Jego zasady, dotyczące osobistej relacji z Bogiem.

Dostępujemy dzisiaj wyjątkowego zaszczytu uczestniczenia w rozmowie Syna Bożego ze swoim Niebieskim Ojcem. To doświadczenie ma na celu wychowanie nas do prawdziwie owocnej modlitwy, która jest jednocześnie poznawaniem Boga, a także podjęciem z Nim skutecznej współpracy. Ta modlitwa ma charakter uwielbienia Ojca za Jego objawienie tych rzeczy. To tak, jakby ludzkie słowa były zbyt ciasne dla określenia bogactwa Bożego objawienia. Ludzka mądrość i roztropność nie wystarczają, aby nazwać to, co Bóg daje człowiekowi. Jedyna postawa, którą powinien przyjąć człowiek w dialogu z Niebieskim Ojcem to postawa prostaczka, czyli postawa dziecka wobec Ojca. Sam Mesjasz swoim ludzkim życiem jest najdoskonalszym wzorem takiej postawy. Jezus nie lekceważy ludzkiej mądrości i roztropności, lecz poznanie Ojca Niebieskiego dokonuje się w Nim, prawdziwym również człowieku, przede wszystkim w modlitewnym dialogu dziecka z Ojcem. I to jest tajemnicą szkoły podstawowej, do której każdy człowiek jest zaproszony. I tu jest klucz do zrozumienia następnych słów Chrystusa: Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.

Jezus, będąc prawdziwym Człowiekiem, zaprasza każdego z nas do naśladowania Go w Jego indywidualnych rozmowach z Ojcem Niebieskim. To w takiej właśnie rozmowie Ojciec zwierza się dziecku, to w takiej rozmowie dziecko zawierza się Ojcu. Wola Ojca staje się wolą dziecka, nie przez przymus, lecz przez miłość i zrozumienie. Jezus zaś w swej Boskiej naturze jest odwiecznie zjednoczony z Ojcem. Wraz z Nim i Duchem Świętym jest w naszej modlitwie obecny. Co więcej, Jezus gwarantuje swoją pomoc w przełożeniu jej na życie tak, aby wszystko, co czynimy, stało się modlitwą.

Aby zobrazować owo przełożenie modlitwy na życie, Jezus użył porównania do przedmiotu podówczas, codziennego użytku. Była to wygięta belka, zwana jarzmem, którą nakładało się na ramiona, aby na jej dwóch końcach można było zawiesić np. dwa wiadra. Choć owo jarzmo było dodatkowym obciążeniem, to praca dzięki niemu była lżejsza i bardziej efektywna. Ta mądrość jest dla wszystkich i jest ponadczasowa, albowiem nasz pobyt na ziemi jest tylko czasowy. Żaden postęp nauk wszelakich nie zmieni tej sytuacji i nie może zastąpić tej lekcji z Jezusowej szkoły podstawowej. Lekcji poznania Ojca Niebieskiego, osobistego kontaktu z Nim jak dziecko z Ojcem, jak człowiek z Wszechmogącym.

Jest w mojej rodzinnej miejscowości w Jaworznie wyjątkowy budynek. Ten zabytkowy obiekt im bardziej przekształca się w ruinę, tym bardziej rośnie do rangi symbolu. Na każdym jego rogu są umieszczone trzy duże splecione ze sobą litery „OEL” skrót łacińskiej dewizy benedyktynów – ora et labora (módl się i pracuj). Przez prawie 100 lat mieściła się w tym budynku nasza Szkoła Podstawowa nr 6. Zarówno aktualni właściciele, jak i władze miasta, oraz duszpasterze, nie wiedzą co z tym zabytkiem otoczonym dyskontami spożywczymi uczynić. Dla jednych jest to sentyment, dla innych finanse, a przecież idzie o coś zdecydowanie więcej – idzie, o ORA ET LABORA, a nie LABORA ET ORA!

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie - XIV Niedziela zwykła - 09.07.2023 r

  1. Dzisiaj 14. Niedziela zwykła w roku liturgicznym. W dniu dzisiejszym nastąpi ponowne wprowadzenie do naszego kościoła, Relikwii św. O. Pio. Dziękujemy Ojcom Kapucynom i O. Robertowi Krawcowi, za przekazanie naszej wspólnocie wielkiego daru relikwii św. O. Pio.
  2. Do niedzieli 27 sierpnia, przez cały okres wakacji, Msze św. w niedziele będą o godz.: 07.30, 09.30 i 11.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 12.30! Msze św. w tygodniu, będą: we wtorki i czwartki o godz. 07.30 rano, od godz. 07.00 rano Adoracja Najśw. Sakramentu, a w poniedziałki, środy, piątki i soboty o godz. 18.00!
  3. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy. O godz. 18.00 Msza św.
  4. W czwartek 13 lipca, zapraszam serdecznie wszystkich czcicieli Matki Bożej, na kolejne nabożeństwo fatimskie. O godz. 18.30 rozpocznie się Msza św., po niej będzie Adoracja Najśw. Sakramentu i Różaniec św., a na zakończenie przed godz. 21.00 Apel maryjny.
  5. W piątek o godz. 17.30 nabożeństwo i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18.00 Msza św.
  6. Dziękuję wiernym z Osiedla Grota, za sprzątanie kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w intencji wszystkich rodzin i wiernych z domów tego Osiedla, będzie: w czwartek 20 lipca o godz. 07.30.
  7. Sprzątanie naszego kościoła w nowym tygodniu, powierzamy wiernym z ulic: Włościańskiej, Ludowej i Działkowej, w najbliższy piątek po Mszy św. ok. godz. 19.00.
  8. Nasza parafia w niedzielę 2 lipca, zebrała i przekazała na odbudowę po pożarze kościoła św. Floriana w Sosnowcu, kwotę 2000 zł. Wszystkim ofiarodawcom dziękuję!
  9. Na stolikach prasa katolicka - polecam i zachęcam!
 

Intencje mszy św. od 09 do 15 lipca 2023 r.

XIV Niedziela zwykła – 09.07:

  • godz. 07.30 - za: całą naszą parafię, o potrzebne łaski, wiarę, opiekę i pomoc Świętych patronów, św. O. Pio i jedność, Agatę i Grzegorza Szajnę i całą ich rodzinę, o Boże błogosław., opiekę Matki Bożej, dar zdrowia i wszelkie łaski w życiu i pracy, † Janinę i Jana Wasilewskich – int. od córki Celiny.
  • godz. 09.30 - za: rodziny i wiernych z całego Osiedla Kalety, którzy przygotowali II-gi Ołtarz na urocz. „Bożego Ciała”, o łaskę wiary, Bożą pomoc i opiekę Matki Najśw., † Emilię Wojtasik – int. od sąsiadów, przyjaciół i znajomych z ul. Baczyńskiego, † Tadeusza Zarzyckiego – int. od rodziny Krzywdów, † Annę, Anzelma i Michała Podolskich – int. od Teresy Bazarnik.
  • godz. 11.00 - za: Annę Skibę z ok. 80 rocz. urodzin, o dalsze Boże blogosław., stałą pomoc i opiekę Matki Najśw., zdrowie i potrzebne łaski, Anetę Mikłuszkę o łaskę zdrowia i Bożego błogosław., oraz Martynę i Natalię Mikłuszka o pomoc i opiekę Matki Najśw. w życiu i wierze oraz potrzebne łaski dla całej rodziny, Wojciecha Balona z ok. 40 rocz. urodzin, z prośbą o Boże prowadzenie, błogosławieństwo, pomoc i opiekę Matki Bożej oraz łaskę zdrowia.

Poniedziałek – 10.07:

  • godz. 18.00 - za: Dusze w Czyśćcu cierpiące, najbliższego wybawienia.

Wtorek – 11.07:

  • godz. 07.30 - za: † Barbarę i Ryszarda Kozubskich – int. od syna z rodziną.

Środa – 12.07:

  • godz. 18.00 - za: † Tomasza Piątkowskiego – int. od sąsiadów z ul. Okólnej.

Czwartek – Nabożeństwo fatimskie - 13.07:

  • godz. 18.30 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu.

Piątek – 14.07:

  • godz. 18.00 - za: Huberta, o łaskę nawrócenia i wyjścia z nałogów, Bożą pomoc, dary Ducha Św. i opiekę Matki Bożej oraz potrzebne łaski dla niego i jego rodziny.

Sobota – 15.07:

  • godz. 18.00 - za: † Bogusława Góralskiego z ok. 4 rocz. śm. - int. od żony i córek z rodziną.
 
Pielgrzymka młodzieży parafii św. Brata Alberta przygotowującej się do sakramentu bierzmowania do Krakowa Łagiewnik w dniu 22.04.2023 r

 

Ogniem i mieczem - (2 Krl 4,8-11.14-16a; Rz 6,3-4.8-11; Mt 10,37-42)

Aby lepiej zrozumieć przesłanie dzisiejszej Ewangelii, warto przypomnieć słowa Chrystusa, które ją poprzedzają:

„Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy”.

Wydawać by się mogło, na pierwszy rzut oka, że Boski Mistrz sam sobie przeczy. Wysyła swoich uczniów, aby głosili Ewangelię o królestwie Bożym, Ewangelię pokoju, a tu nagle mówi o mieczu. Pewnym krokiem w zrozumieniu Jezusowego zamysłu jest fakt, że termin miecz użyty przez Niego w tym kontekście, oznacza nie tyle oręż, ile podział i rozłam. Owym mieczem, czyli przyczyną podziału między ludźmi, staje się ich relacja do samego Jezusa. Albo jest On przyjęty i jest się Go godnym, albo jest odrzucony i jest się Go niegodnym. Kiedy uznajemy bóstwo Syna Bożego, to jako stworzenia nigdy nie możemy mówić o naszej godności, czyli stawić się na równi z Bogiem. Przez fakt, że Bóg przyjął postać człowieka i zamieszkał pośród nas, aby wprowadzić nas do życia w Bogu, uzdalnia nas do przyjęcia daru – bycia godnym. Ten dar nowej relacji można albo przyjąć, albo odrzucić. Znamienne jest to, że Jezus moment tego przyjęcia lub odrzucenia umieścił w przestrzeni, wydawać by się mogło, poukładanej – w przestrzeni życia członków najbliższej rodziny. Słowa Jezusa: Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien, stawiają sprawę naszej relacji z Nim na samym ostrzu noża. Jezus domaga się, aby w hierarchii miłości, pojętej jako porządku w świecie wartości, a nie uczuć, relacja z Nim, a więc zawierzenie Mu, było priorytetem. Można powiedzieć, że Jezus wiarę w Niego, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, stawia jako wartość porządkującą całe nasze życie i wszystkie nasze relacje, również, a może przede wszystkim te rodzinne.

Tymczasem w świecie współczesnym obserwujemy bardzo niebezpieczne tendencje, które przenikają również umysły ludzi Kościoła. Zawierzenie Jezusowi i przyjęcie Jego Ewangelii jako wartości porządkującej nasze myślenie, zaczęło ustępować na rzecz czynnika ludzkiego, co przejawia się między innymi, w swoistego rodzaju przecenianiu roli psychologii, psychiatrii i coachingu. Te niewątpliwie ważne dyscypliny nauki o człowieku i służby człowiekowi, przejęły kontrolę nad ludzkim myśleniem i nad wartościami. Swoistego rodzaju „spowiednicy i kapłani” tej niemalże nowej religii, często autorytatywnie rozstrzygają o sprawach ludzkiego sumienia, wyrokach sądowych, problemach małżeńskich i wychowawczych. Wiarę i Jezusową Ewangelię na wszelki wypadek zamknęli w kapsułce prywatności, której się nie otwiera. Naruszyłoby to, według nich, wolność człowieka, a przede wszystkim odniesienie do wiary, uznaje się za nienaukowe. Tak oto współczesny człowiek, dalej jako byt krótkoterminowy, rezygnuje w swej piramidalnej głupocie z szansy bycia godnym Chrystusa i ze swojej wieczności z Nim, na rzecz doczesności, która dalej nie sięga.

Następnym etapem będzie przekazanie władzy maszynom, totalne odczłowieczenie człowieka i sprowadzenie go do roli robota. Jest to odwrotny proces, jaki miał miejsce w historii edukacji człowieka. Rozpoczęty przez Greków proces wychowania człowieka do piękna i dobra został przez Chrystusa wyniesiony na szczyty. Dzisiaj przechodzi kolejny czas próby i oczyszczenia. Jeżeli wiara w Boga nie będzie na pierwszym miejscu, tylko to, co ludzkie, nic człowieka nie uratuje od samozagłady i to zarówno w naszym życiu osobistym, jak i całej społeczności.

Ta dzisiejsza Ewangelia o ogniu miłości i mieczu podziału, każe mnie, istocie myślącej, zatrzymać się i popatrzeć w głąb swojej duszy i ocenić swoje relacje z najbliższymi i swoją postawę w czasie próby i zderzenia z życiowymi przeciwnościami. W tym wszystkim Jezus pyta każdego z nas: - czy kochasz Mnie bardziej niż…? Pamiętamy – odpowiedź przekłada się na naszą wieczność!

Napisane na ternie obozu KL Auschwitz-Birkenau – Ks. Lucjan Bielas

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 73

Statystyki

mod_vvisit_counterDziś180
mod_vvisit_counterWczoraj513
mod_vvisit_counterW tym tygodniu693
mod_vvisit_counterW tym miesiącu13400
mod_vvisit_counterWszystkich1477988

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. Bracie Albercie patronie naszej parafii. Po Mszy św. jest Nowenna do naszego patrona z ucałowaniem jego relikwii.
Po modlitwie Spotkanie biblijne. Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

W każdy czwarty czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. O.Pio. Po Mszy św. modlitwy do Świętego z ucałowaniem jego relikwii, a potem spotkanie Grupy Modlitwy św. O.Pio.
Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

Projekt i wykonanie Alanet