Aktualności

Ogłoszenia duszpasterskie
6. Niedziela Wielkanocy - 14.05.2023 r

 1. Dzisiaj przeżywamy 6. Niedzielę wielkanocną.
 2. Nabożeństwa majowe ku czci N. M. P. są w naszym kościele w dni powszednie o godz. 17.30. O godz. 18.00 Msza św.
 3. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy połączona z naboż. majowym. O godz. 18.00 Msza św. Po Mszy św. będzie spotkanie Grupy Charytatywnej.
 4. W piątek rozpocznie się Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 5. Tegoroczne spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu, w rocznicę wizyty Ojca Św. Jana Pawła II, odbędzie się 20 maja. Centralnymi punktami wydarzenia będzie Eucharystia o godz. 17.30 oraz koncert zespołu Sound’n’Grace o godz. 19.00.
 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę odbędzie się w dniach 20 - 21 maja 2023 r. (sobota i niedziela). Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i wszystkie osoby związane ze Służbą Zdrowia.
 7. Dziękuję wiernym z ulic: Irysów i Konwalii, za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w Intencji wszystkich rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: w I-czwartek miesiąca 1 czerwca o godz. 18.00.
 8. W najbliższy piątek, sprzątanie naszego kościoła podejmują Rodzice dzieci komunijnych. Uroczystość I Komunii św. w naszym kościele, będzie miała miejsce w niedzielę 21 maja. W związku z tym, w tym dniu Msze św. będą o godz.: 07.30 i 09.30. Msza św. komunijna, na którą również zapraszamy naszych wiernych, będzie o g. 11.30. Dlatego wyjątkowo nie będzie Mszy św. o godz. 11.00.!
 9. Na stolikach prasa katolicka, numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Polecam!
 

Intencje mszy św. od 14 do 20 maja 2023 r.

VI Niedziela Wielkanocna – 14.05:

 • godz. 07.30 - za: Macieja Kamińskiego z ok. dnia imienin
 • godz. 09.30 - za: † Annę, Alojzego, Władysława i Joannę Planickich, † Henryka Słotę w 11 rocz. śm. - int. od dzieci z rodziną.
 • godz. 11.00 - za: Franciszka Maryniaka z ok. 3 rocz. urodzin i za Marię Maryniak z ok. 1 rocz. urodzin, o Boże błogosław., opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia – int. od Rodziców, † Kazimierza Skibę w rocz. śm. – int. od żony z dziećmi, wnukami i prawnuczkami, † Jakuba Jurczyńskiego – int. od Rodziców i brata.
 • godz. 12.30 - za: † Jerzego Heroda – int. od żony i dzieci z rodzinami.

Poniedziałek – 15.05:

 • godz. 18.00 - za: Huberta, o łaskę nawrócenia i wyjścia z nałogów, o dary Ducha Św., o wiarę i opiekę Matki Bożej, Dusze w Czyśćcu cierpiące, najbliższego wybawienia.

Wtorek – 16.05:

 • godz. 18.00 - za: † Tadeusza Pawlusa – int. od sąsiadów z ul. Podjazdowej 1, † Jana, Józefa, Henryka, Daniela i Mariana Janus, † Ryszarda i Mariana Wieraszkę.

Środa – 17.05:

 • godz. 18.00 - za: † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Opiłków, † Wiesława Przybysza – int. od Anny Targowskiej, † Józefa Czesaka – int. od Anny Kamińskiej z rodziną.

Czwartek – 18.05:

 • godz. 18.00 - za: † Dominika Nowaka – int. od Jerzego Petrusia z rodziną, † Tomasza Piątkowskiego – int. od cioci Loli.

Piątek – 19.05:

 • godz. 18.00 - za: Siostry - Małgorzatę i Agatę z ok. rocz. urodzin, dziękczynno - błagalna o potrzebne łaski, Boże błogosław., opiekę Matki Najśw. i dar zdrowia, † Wiesława Przybysza z ok. rocz. urodzin – int. od Elizy Dziadek z córką, † Franciszka Ogorzałka z ok. 41 rocz. śm. i † Helenę Ogorzałek z ok. Dnia Matki – int. od syna z rodziną.

Sobota – 20.05:

 • godz. 18.00 - za: † Elżbietę Krawczyk i † Dionizego Tomczyka w I rocz. śm.
 

Bóg mi się zwierzył
(Dz 6, 1-7; 1 P 2, 4-9; J 14, 1-12)

Korzystając ze zwyczajnego myślenia przyczynowo - skutkowego, właściwego większości ludzi, stosunkowo łatwo dochodzimy do wniosku, że istnieje jakaś pierwsza przyczyna istniejącego świata. Podziwiając ten świat, jako byty na nim krótkoterminowe, acz rozumne zachwycamy się Tym, który go stworzył. Analizując harmonię mikro i makro kosmosu, skłaniamy głowę przed Stwórcą, oddając hołd niepojętej ludzkim rozumem inteligencji. Możemy powiedzieć, w pewien sposób może upraszczając, że Bóg objawia się człowiekowi, którego uzdolnił do przyjęcia owego objawienia. I tak starsi będą widzieli w Bogu wielkiego zegarmistrza, młodsi zaś doskonałego programistę, który stworzył i odpalił doskonały system, w całości nie do skopiowania.

Istota rozumna odkrywa prawa, które ustanowił Stwórca, dostrzega ich logikę oraz mądrość w ich akceptacji. Centrum tego spotkania człowieka z Bogiem i płynącej z niego twórczej refleksji, to przestrzeń ludzkiego sumienia, którą to, idąc za starożytnym Egiptem, możemy nazwać jako serce człowieka.

Bóg idzie w relacji z człowiekiem jeszcze dalej, a mianowicie postanowił mu się zwierzyć. To określenie, które pierwszy raz usłyszałem w katechezach ks. prof. Józefa Tischnera, stało się dla mnie rewolucją w odbieraniu zarówno Słowa Bożego, jak i całego dzieła odkupienia dokonanego przez Jezusa Chrystusa. Jednocześnie głębiej spojrzałem na moje osobiste z Nim relacje. Zrozumiałem, że również do mnie Jezus zwraca się z pewnym wyrzutem, podobnie jak do jednego z pierwszych powołanych uczniów: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.

Jezus ma prawo domagać się od nas, abyśmy Jego zwierzenie się nam przyjęli z największą powagą. W całym Piśmie Świętym, a przede wszystkim w Jezusie Chrystusie, Bóg objawia nam prawdę o sobie, daleko przekraczającą przesłanie zawarte w otaczającym nas świecie. Odpowiedź nasza na zwierzenie się Boga może być tylko jedna - nasze zwierzenie się Bogu.

Bóg idzie jeszcze dalej i każdemu, kto jest na Jego zwierzenie się otwarty - zawierza się. Pierwszy taki moment zawierzenia się Boga człowiekowi w historii tego świata nastąpił przy zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczął się wtedy fantastyczny dialog między Bogiem a człowiekiem, którego finalnym momentem będzie krzyż, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Jego obecność w niebie i pośród nas, szczególnie w Eucharystii jest nieustanną kontynuacją zwierzania się Boga człowiekowi i zawierzenia się każdemu z nas przystępującemu z wiarą do Komunii świętej.

Dopiero w tym kontekście są zrozumiałe słowa Chrystusa: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. Przyjęcie Jezusa do swojego serca, przyjęcie Jego zwierzenia i zawierzenia się i odpowiedź człowieka, przekształca osobę ludzką w byt, o którym mówimy, może nie do końca to rozumiejąc: dziecko Boga. To zupełnie inna jakość życia człowieka i nadzwyczajna skuteczność jego działania. Ten który jest w niebie jest jednocześnie ze mną na ziemi.

Warto więc w tym całym naszym sztucznym w dużym mierze zabieganiu, zatrzymać się, usłyszeć Boga, zjednoczyć się z Nim i pozwolić Mu na działanie w nas i przez nas.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
5. Niedziela Wielkanocy - 07.05.2023 r

 1. Dzisiaj przeżywamy 5. Niedzielę wielkanocną. Po Mszy św. o godz. 07.30, będzie spotkanie „Żywego Różańca” i „Zmianka” tajemnic. Na zakończenie każdej Mszy św., adorujemy P. Jezusa w Najśw. Sakramencie.
 2. W maju - miesiącu maryjnym, nabożeństwa ku czci N. M. P. są w naszym kościele w dni powszednie o godz. 17.30.
 3. Jutro, w poniedziałek 8 maja, przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika - głównego patrona Polski. W tym dniu modlimy się także w intencjach naszej Ojczyzny. Msza św. o godz. 18.00.
 4. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy połączona z naboż. majowym. O godz. 18.00 Msza św.
 5. W piątek o godz. 17.30 „Koronka” do Miłosierdzia Bożego połączona z naboż. majowym.
 6. W sobotę 13 maja, zapraszam serdecznie na pierwsze w tym roku Nabożeństwo fatimskie. Od godz. 18.00 będzie czas na Spowiedz św., o godz. 18.30 Msza św. z kazaniem, po niej Adoracja i Różaniec św. Zakończenie będzie ok. godz. 21.00 Apelem maryjnym.
 7. Dziękuję wiernym z ulicy Bławatków, za sprzątanie kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w Intencji wszystkich rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: we wtorek 23 maja o godz. 18.00. W najbliższy piątek od godz. 19.00, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulic: Konwalii, Irysów, Tulipanów i Astrów.
 8. Tegoroczne spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu, w rocznicę wizyty Ojca Św. Jana Pawła II, odbędzie się 20 maja. Centralnymi punktami wydarzenia będzie Eucharystia o godz. 17.30 oraz koncert zespołu Sound’n’Grace o godz. 19.00.
 9. Na stolikach prasa katolicka, numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Polecam!
 

Intencje mszy św. od 07 do 13 maja 2023 r.

V Niedziela Wielkanocna – 07.05:

 • godz. 07.30 - za: „Żywy Różaniec”.
 • godz. 09.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. od Henryki Cupiał z Myszkowa, † Renatę Burzawę w 6 rocz. śm. – int. od męża z synami i rodziną, † Wiesława Przybysza – int. od Jadwigi Gaj.
 • godz. 11.00 - za: Kacperka Marca z ok. 7 rocz. urodzin – int. od Rodziców, Maksymiliana z ok. 12 rocz. urodzin – int. od Rodziców i Dziadków.
 • godz. 12.30 - za: † Marię, Małgorzatę i Grzegorza Mortoń oraz † Zofię i Andrzeja Ziomek.

Poniedziałek – Uroczystość św. Stanisława, Bpa i Męczennika - 08.05:

 • godz. 18.00 - za: † Władysławy i Stanisława Krzywdów z ok. dnia imienin.

Wtorek – 09.05:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ul. Bratków, † Dominika Nowaka – int. od syna z Lidzią i Maćkiem.

Środa – 10.05:

 • godz. 18.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Wiesława Przybysza – int. od Rady Parafialnej, † Stanisława Szewca – int. od Piotra Kozioła z rodziną.

Czwartek – 11.05:

 • godz. 18.00 - za: Barbarę Kapral z ok. rocz. urodzin, int. dziękczynno - błagalna z prośbą o Boże błogosław., dary Ducha Św., opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia, † Tadeusza Pawlusa – int od żony.

Piątek – 12.05:

 • godz. 18.00 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od chrześniaka Dariusza z rodziną z Żabianki, † Tomasza Piątkowskiego – int. od żony, rodziców, dzieci i wnuka.

Sobota – Nabożeństwo fatimskie - 13.05:

 • godz. 18.00 - za: Parafię, o pomoc i opiekę Matki Najśw., † Annę Czerniak – int. od rodziny Banasiak.
 

Oby tylko serce nie ogłuchło!
(Dz 2, 14a. 36-41; 1 P 2, 20b-25; J 10, 1-10)

Po uzdrowieniu ślepego od urodzenia konflikt między duchowymi przywódcami ludu, a Jezusem zaostrzył się znacznie. Doświadczywszy ich rażącego braku uczciwości, Jezus zarzucił im duchową ślepotę. Polegała ona na ich złej woli, która to doprowadziła ich do tego, że zasłaniając się czytaniem Pisma, nie umieli odczytać Bożych znaków w toczącym się życiu.

Teraz, używając porównania do pasterzy i ich owiec, Jezus poszedł jeszcze dalej. To On – Jezus jest dobrym pasterzem, który wprowadza swoje owce do swojej owczarni. Wprowadza tylko te, które On zna i one Go znają. Znają Jego głos, czują się przy Nim bezpieczne i idą za Nim. To nie ma kumoterstwa. Liczy się prawdziwie szczera i przejrzysta relacja. Jezus jest zarówno pasterzem, jak i bramą owczarni, której to odźwiernym jest Ojciec Niebieski. W tej owczarni owce mają zapewniony pokarm i bliskość Pasterza, który zna je i woła je po imieniu. Ma to głębokie znaczenie, albowiem każda z nich jest traktowana indywidualnie, a nie jako bezimienny element stada. Dobry pasterz zapewnia owcom pastwisko, podstawowy element życia.

W tym obrazie Jezus przestrzega przed złymi pasterzami, przed rozbójnikami i złodziejami. Są to wszyscy ci, którzy usiłują wejść do owczarni inną drogą, a nie przez relację zaufania Jezusowi. Dobry Pasterz tymi słowami nie przestrzega przed Rzymianami i wszelkiej maści pogaństwem. Przestrzega przed tymi, którzy w ustach mają pełno nieba, a w sercu pełno ziemskich pragnień.

Obraz Jezusowej owczarni, czyli Jego Kościoła, nigdy nie traci na swej aktualności. Również dzisiaj każdy, kto Jego słów słucha i chce przynależeć do Niego, musi zachować czujność, która nie polega na lęku przed „gangsterami” w Kościele, ale przede wszystkim na własnej relacji z Jezusem Dobrym Pasterzem, który każdego woła po imieniu.

Działo się to w czwartek 27 października 1966 w kościele św. Wojciecha w Jaworznie. Pod wieczór, podczas liturgii Sakramentu Bierzmowania, do którego przystępowałem, usłyszałem swoje imię. Wypowiadane ono było ustami kapłana, który towarzyszył szafarzowi, księdzu biskupowi Janowi Pietraszce. Usłyszałem to moje imię nie tylko w przestrzeni świątyni, ale w swoim umyśle i w sercu. Poczułem się bezpieczny, szczęśliwy i powołany. Poczułem się częścią owczarni, częścią zauważoną przez Pasterza. Poczułem smak pokarmu, jakim jest Eucharystia. Ten jeden moment zmienił całe moje życie. Wypada mi podziękować tym wszystkim, którzy przygotowali moje „uszy” na ten głos Boga, wypada podziękować Rodzicom, mojemu świadkowi, którym był mój Dziadek, sensownym kapłanom i słudze bożemu bp Janowi.

Dzisiaj proszę Pana Jezusa, aby mimo słabszego słuchu, serce mi nie ogłuchło.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
4. Niedziela Wielkanocy - 30.04.2023 r

 1. Dzisiaj przeżywamy 4. Niedzielę wielkanocną. W Kościele powszechnym, rozpoczyna się „Tydzień modlitw” o powołania kapłańskie i zakonne. Za tydzień 7 maja, tj. w pierwszą niedzielę miesiąca, o godz. 07.30 będzie Msza św. za „Żywy Różaniec”, a po niej będzie spotkanie rodziny różańcowej i „Zmianka” tajemnic. Na zakończenie każdej Mszy św., będziemy adorowali P. Jezusa w Najśw. Sakramencie.
 2. Jutro, rozpoczyna się maryjny miesiąc - maj, a w nim nabożeństwa ku czci N. M. P. - „majówki”, które w naszym kościele będą w dni powszednie o godz. 17.30. W poniedziałek 1 maja, Msza św. będzie rano o godz. 07.30.
 3. We wtorek 2 maja, jako pierwszy miesiąca, od godz. 17.00 będzie Adoracja Najśw. Sakramentu z modlitwą o dary i łaski Ducha Św. dla całej parafii. O godz. 18.00 będzie Msza św. na Uwielbienie Ducha Św., z prośbą o jego działanie w naszych rodzinach i naszej wspólnocie parafialnej. 2 dzień maja, to w Polsce „Święto Flagi”. Zachęcam do umieszczenia polskich flag na naszych domach i mieszkaniach.
 4. W środę 3 maja, będziemy obchodzili uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - głównej Patronki naszej Ojczyzny. Msze św. w tym dniu w naszym kościele, będą o godz.: 07.30, 09.30 i 12.30.
 5. W tym tygodniu przypadają pierwsze - czwartek, piątek i sobota:
  • w pierwszy czwartek m-ca 4 maja:
   • od godz. 17.00 będzie „Godzina święta” z modlitwąo powołania.
   • o godz. 18.00 Msza św., a po niej będzie Nabożeństwo do św. Rity.
  • w pierwszy piątek m-ca 5 maja:
   • od godz. 10.00! będą Odwiedziny Chorych z sakramentami św.
   • od godz. 17.00 będzie Spowiedź św. pierwszopiątkowa,
   • o godz. 17.30 Naboż. ku czci Najśw. Serca P. Jezusa i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego.
   • o godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca Najśw. Sercu P. Jezusa.
   • Kościół diecezjalny udziela wiernym Dyspensy na piątek 5 maja. W tym dniu nie będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • w pierwszą sobotę 6 maja:
   • od godz. 17.00 będzie Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi z modlitwą różańcową.
   • o godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.
 6. Dziękuję wiernym z ulicy Chabrów, za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w Intencji rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: w piątek 5 maja o godz. 18.00. W najbliższy piątek od godz. 19.00, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulicy Bławatków.
 7. Na stolikach prasa katolicka, numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Polecam!
 

Intencje mszy św. od 30 kwietnia do 06 maja 2023 r.

IV Niedziela Wielkanocna – 30.04:

 • godz. 07.30 - za: † Janinę Szczepańczyk – int. od Zofii, Józefa, Marii i Jadwigi Krajewskich z Kołaczyc.
 • godz. 09.30 - za: † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Karyś, † Ryszarda Lamenta – int. od uczestn. pogrzebu.
 • godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Stanisława Szewca – int. od siostry Marii Kozioł z rodziną.
 • godz. 12.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. od rodziny Wrótniaków z Kobiel Wielkich.

Poniedziałek – wspomnienie św. Józefa Robotnika - 01.05:

 • godz. 07.30 - za: w Intencji P. Bogu wiadomej.

Wtorek – 02.05:

 • godz. 18.00 - za: na Uwielbienie Ducha Św., rodziny i wiernych z ul. Bratków.

Środa – Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - 03.05:

 • godz. 07.30 - za: Krystynę z ok. 75 rocz. urodzin – int. od siostry z rodziną.
 • godz. 09.30 - za: † Jolantę i Krzysztofa Pondel w rocz. śm. – int. od synów z rodzinami.
 • godz. 12.30 - za: Nadię i Nataniela Kowalik z ok. 13 rocz. urodzin – int. od Rodziców.

Czwartek – 04.05:

 • godz. 18.00 - za: † Grzegorza Moszyka – int. od rodziny Cichoń.

Piątek – 05.05:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Najśw. Sercu P. Jezusa, rodziny i wiernych z ul. Chabrów.

Sobota – 06.05:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi.
 

Przyszedł moment doznania zawodu
(Dz 2, 14. 22b-32; 1 P 1, 17-21; Łk 24, 13-35)

Spróbujmy zrozumieć uczniów idących do Emaus. Z tekstu Ewangelii wynika, że ujęci Chrystusem i Jego nauką zostawili swoją codzienność, swoje zajęcia i ruszyli za Nim. Widzieli w Nim proroka potężnego: w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu. Położona w Nim nadzieja, miała jeszcze dodatkowy wymiar. Był on związany z ówczesną sytuacją polityczną Izraela znajdującego się pod okupacją rzymską. Wątek religijny i polityczny tak mocno splótł się w ich głowach, że kiedy doszło do pojmania Jezusa i skazania Go na śmierć przez arcykapłanów i ówczesnych przywódców religijnych oraz wydania Go Rzymianom i ukrzyżowania, poczuli głęboki zawód, rozczarowanie. Jezus, przy całym szacunku, nie spełnił ich wizji, nie wpisał się w ich oczekiwanie. Znakomicie określił to jeden z nich Kleofas, mówiąc: A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela.

Śmierć Jezusa była dla nich końcem marzeń, balonik z wyobrażeniami pękł, przeczekali więc szabat i ruszyli zawiedzeni do domu. Znamienne jest to, że choć postanowili się odłączyć, zachowali, przynajmniej w swoich głowach, dobry kontakt z uczniami i czuli się cząstką tego grona. Dalej, wiedzieli o tym, że „nasze” kobiety zastały o świcie grób pusty i że zostało to potwierdzone przez niektórych z „naszych”. Użycie terminów „nasze”, „naszych” jest wymowne. Zweryfikowany fakt pustego grobu, mimo wszystko okazuje się zbyt słaby, aby ich zatrzymać. Balonik z wyobrażeniami o Jezusie pękł wraz z Jego śmiercią i decyzja o odejściu zapadła, a nowinki o pustym grobie były dla ich poranionych głów zbyt słabe.

Ale było w nich jednak coś więcej i właśnie dlatego czegoś więcej…

Zmartwychwstały Jezus dołączył się do uczniów, gdy już opuścili Jerozolimę i udali się do wsi Emaus. Nie pozwolił się im poznać, ale pozwolił się wygadać. Mogli opisać wydarzenia i zawód, jakiego w związku z tym doznali. Nierozpoznany Pan umiejętnie zarzucił im nierozumność i brak wiary w to, co o Mesjaszu zostało przekazane przez proroków. Następnie przeprowadził fascynujący wykład, który poruszył nie tylko ich umysły, ale przede wszystkim serca. Mówił bowiem prawdę z całym przekonaniem. Zrobiło to na nich wielkie wrażenie. Nie chcąc utracić Jego towarzystwa, kiedy okazał po dotarciu do wsi, że chce iść dalej, powodowani również ludzką troską o Niego, zmusili Go, aby pozostał. I wtedy dopiero pozwolił się im poznać, przy stole, po geście łamania chleba, który zapewne wcześniej wiele razy będąc z Nim przy jednym stole, widzieli.

Jezus znika, a oni wracają do swoich.

Droga uczniów idących do Emaus jest, praktycznie rzecz biorąc, drogą wielu z nas. Początkowo chodzimy z Jezusem, słuchamy Go, jesteśmy świadkami Jego nadzwyczajnych znaków. Często, nie do końca rozumiejąc Go, tworzymy w głowach własne chmurki, pompujemy własne baloniki, pełne naszych oczekiwań, wyobrażeń. I przychodzi moment doznania zawodu. Wyobrażenia pękają, Jezus nam w głowie umiera i jest pogrzebany. Jeżeli się trafi dobry towarzysz, który przeżywa to samo, jeszcze łatwiej podjąć decyzję, aby opuścić dotychczasowe grono, czyli Kościół, ruszyć do swojego Emaus, w którym tak naprawdę nic nowego nie ma – stare śmieci.

Nie wszystko jest jednak stracone, jeżeli tylko jest w nas to, co było w Kleofasie j jego towarzyszu. Wtedy Jezus Zmartwychwstały przyłączy się do nas na swój sposób i jeżeli na Jego miłość odpowiemy miłością, pozwoli nam się rozpoznać.

Skutek będzie prosty – natychmiast wrócimy do „swoich”.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
3. Niedziela Wielkanocy - 23.04.2023 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy 3. Niedzielę wielkanocną, która jest równocześnie Niedzielą biblijną, a w niej VII Narodowy Dzień Czytania Pisma Św.
 2. W życiu Kościoła w Polsce, rozpoczyna się XV Ogólnopolski Tydzień Biblijny.
 3. Jutro, w poniedziałek 24 kwietnia, przypada uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika - głównego patrona Polski. Msza św. o godz. 18.00.
 4. W środę o godz. 17.30, Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy. O godz. 18.00 Msza św.
 5. W czwartek, jako czwarty miesiąca, o godz. 17.30 będzie nabożeństwo ku czci św. O. Pio, a po Mszy św. będzie spotkanie Grupy Modlitwy św. O. Pio. Również w czwartek o godz. 19.00, będzie spotkanie Grupy Charytatywnej.
 6. Dziękuję wiernym z ulicy Bratków, za sprzątanie naszego kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która w Intencji wszystkich rodzin i wiernych z tej ulicy, będzie: we wtorek 2 maja o godz. 18.00. W najbliższy piątek od godz. 19.00, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulic: Chabrów i św. Brata Alberta.
 7. Na stolikach prasa katolicka, numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Polecam!
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 167

Statystyki

mod_vvisit_counterDziś505
mod_vvisit_counterWczoraj125
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2014
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4922
mod_vvisit_counterWszystkich1278352

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. Bracie Albercie patronie naszej parafii. Po Mszy św. jest Nowenna do naszego patrona z ucałowaniem jego relikwii.
Po modlitwie Spotkanie biblijne. Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

W każdy czwarty czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. O.Pio. Po Mszy św. modlitwy do Świętego z ucałowaniem jego relikwii, a potem spotkanie Grupy Modlitwy św. O.Pio.
Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

Projekt i wykonanie Alanet