Intencje mszy św. od 23 do 29 kwietnia 2023 r.
III Niedziela Wielkanocna – 23.04:
- godz. 07.30 - za: † Stanisławę i Kazimierza Chrzan.
- godz. 09.30 - za: † Janinę i Józefa Szatowskich – int. od syna z rodziną, † Emilię Wojtasik – int. od sąsiadów z klatki, z ul. Baczyńskiego 13a.
- godz. 11.00 - za: Wiktora Ramosa z ok. 2 rocz. urodzin i za Polę Ramos – int. od babci Eli, Maję Cichoń z ok. 17 rocz. urodzin i za Mikołaja Cichonia z ok. 9 rocz. urodzin – int. od Rodziców, Tatę Jana Mularczyka ok. 88 rocz. urodzin, dziękczynna za wszystkie łaski i wszelkie dobro otrzymane od P. Jezusa Zmartwychwstałego, z prośbą o Bożą opiekę i łaskę zdrowia na dalsze lata życia – int. od córki z rodziną.
- godz. 12.30 - za: Tatę Jerzego Łukomskiego, z ok. 87 rocz. urodzin i w dniu imienin, w podziękowaniu za dar życia i otrzymane łaski, z prośbą o potrzebne siły fizyczne, łaski duchowe oraz nieustanną opiekę Maryi Matki – int. od córki Ewy z rodziną, † Hieronima Bazarnika w 26 rocz. śm. – int. od żony z rodziną.
Poniedziałek – 24.04:
- godz. 18.00 - za: Dusze w Czyśćcu cierpiące, najbliższego wybawienia.
Wtorek – 25.04:
- godz. 18.00 - za: † Zdzisława Kamińskiego z ok. 24 rocz. sm. - int. od syna z rodziną.
Środa – 26.04:
- godz. 18.00 - za: † Janinę Więcławek w rocz. śm. - int. od córki, syna i wnuczków, † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Przeorów.
Czwartek – 27.04:
- godz. 18.00 - za: Grupę Modlitwy św. O. Pio, † Darię Kłos w 4 rocz. śm. - int. od Rodziców.
Piątek – 28.04:
- godz. 18.00 - za: † Stanisława Szewca – int. od Kazimierza z rodziną, † Urszulę Jabłońską z ok. 11 rocz. śm. - int. od córki z rodziną.
Sobota – 29.04:
- godz. 18.00 - za: † Halinę Białowąs – int. od uczestn. pogrzebu.
|
(Dz 2, 42-47; 1 P 1, 3-9; J 20,19-31)
Najważniejsze słowa,
do mnie kierowane, słowa, które przywracają mi utraconą miłość i wolność, które sprawiają, że mogę zacząć od nowa; słowa, które mojemu życiu nadają nowy sens i radość nieporównywalną z niczym; słowa, bez których moje życie byłoby koszmarem, a relacje innych ze mną niebezpieczne; słowa, których nie mogę kupić za żadne pieniądze; słowa, które budują relację, która jest mocniejsza niż śmierć; słowa, które otwierają niebo i zamykają piekło; słowa, których diabeł nigdy nie wypowie; słowa, które przez ich wartość słucham, klęcząc; słowa, które wypowiada wprawdzie drugi człowiek, ale moc mają w Boskim działaniu; są to słowa płynące z Bożego Miłosierdzia:
Ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Jezu, dziękuję ci za te słowa, i za tych, którzy napełnieni Duchem Świętym je wypowiadają. Oby ich nigdy nie zabrakło obok mnie grzesznego.
Ks. Lucjan Bielas |
Ogłoszenia duszpasterskie 2. Niedziela Wielkanocy - Uroczystość Miłosierdzia Bożego - 16.04.2023 r
- Dzisiaj przeżywamy 2. Niedzielę wielkanocną czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
- O godz. 15.30 będzie uroczysta „Godzina Miłosierdzia” wobec Najśw. Sakramentu i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego. Można zyskać Odpust zupełny na zwykłych warunkach: Spowiedź św. - czyli stan łaski, Komunia św., modlitwa w Intencjach papieskich i brak przywiązania do grzechu.
- Rozpoczyna się 79. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Modlitwą i darem materialnym wspieramy potrzebujących. Ofiary z dzisiejszej niedzieli są przeznaczone na dzieła „Caritas” w naszej diecezji.
- W środę o godz. 17.30, Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pomocy. O godz. 18.00 Msza św.
- W czwartek, jako trzeci miesiąca, po Mszy św. będzie nabożeństwo do patrona parafii, św. Brata Alberta.
- W najbliższy piątek od godz. 19.00, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulicy Bratków i Bratków: 1 a i 1 b.
- Na stolikach prasa katolicka, numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Polecam!
|
Intencje mszy św. od 16 do 22 kwietnia 2023 r.
II Niedziela Wielkanocna - Urocz. Miłosierdzia Bożego – 16.04.:
- godz. 07.30 - za: na Uwielbienie Ducha Św., z dziękczynieniem za wszystkie otrzymane łaski, z gorącą prośbą o dalszą Bożą pomoc i błogosław., opiekę Matki Bożej i dar zdrowia dla Siostry Angeliki oraz wszystkich Sióstr Norbertanek w klasztorze w Imbramowicach, a także o radość nieba dla zm. † Siostry Marii Faustyny Przybysz.
- godz. 09.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. przyjaciółki od Heleny Góralskiej z córką, † Mariannę Florczyk – int. od brata Józefa z rodziną.
- godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Józefę Nawrocką w 20 rocz. śm. - int. od wnuczki z rodziną.
- godz. 12.30 - za: Zofię i Witolda Piwowarczyków z ok. 60 rocz. Ślubu, z podziękowaniem za otrzymane w tych latach łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosław., pomoc i opiekę Matki Bożej oraz o dar zdrowia i sił na dalsze lata życia – int. od dzieci i wnuka, zmarłych z rodzin: Piwowarczyków i Koczwarów.
Poniedziałek – 17.04.:
- godz. 18.00 - za: † dziecko Marysię Warot – int. od Weroniki Warot.
Wtorek – 18.04.:
- godz. 18.00 - za: † Teodorę Musiał w 15 rocz. śm. i † Kazimierza Musiała w 12 rocz. śm. – int. od Ireny z rodziną.
Środa – 19.04.:
- godz. 18.00 - za: † Sylwestra Paciorka, zm. † Rodziców, braci i bratowej z rodziny Podgórni – int. od Józefy Paciorek, † Halinę Białowąs – int. od uczestn. pogrzebu, † Stanisława Szewca – int. od pracowników Oddziału rehabilitacji Szpitala nr 5, im. św. Barbary w Sosnowcu.
Czwartek – 20.04.:
- godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ul. Baczyńskiego, nr: 5, 5a, 5b i 5c.
Piątek – 21.04.:
- godz. 18.00 - za: † Dominika Nowaka – int. od córki z zięciem i wnukiem.
Sobota – 22.04.:
- godz. 18.00 - za: † Włodzimierza Drzazgę – int. od córki z mężem i rodziną, † Henrykę Jaworską w 2 rocz. śm. - int. od siostry z rodziną.
|
Intencje mszy św. od 12 do 16 kwietnia 2023 r.
Środa w Oktawie Wielkanocy – 12.04:
- godz. 18.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Wiesława Przybysza – int. od Henryka Grzanki, † Stanisława Szewca – int. od córki Bernadety z rodziną.
Czwartek w Oktawie Wielkanocy – 13.04:
- godz. 18.00 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od uczestn. pogrzebu.
Piątek w Oktawie Wielkanocy – 14.04:
- godz. 18.00 - za: Franciszka Łosina z ok. 90 rocz. urodzin, dziękczynna z prośbą o Boże błogosław., opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia i sił na dalsze lata życia.
Sobota w Oktawie Wielkanocy – 15.04:
- godz. 18.00 - za: † Janinę Szczepańczyk – int. od Leokadii Planickiej.
II Niedziela Wielkanocna - Urocz. Miłosierdzia Bożego – 16.04:
- godz. 07.30 - za: na Uwielbienie Ducha Św., z dziękczynieniem za wszystkie otrzymane łaski, z gorącą prośbą o dalszą Bożą pomoc i błogosław., opiekę Matki Bożej i dar zdrowia dla Siostry Angeliki oraz wszystkich Sióstr Norbertanek w klasztorze w Imbramowicach, a także o radość nieba dla zm. † Siostry Marii Faustyny Przybysz.
- godz. 09.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. przyjaciółki od Heleny Góralskiej z córką, † Mariannę Florczyk – int. od brata Józefa z rodziną.
- godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu, † Józefę Nawrocką w 20 rocz. śm. - int. od wnuczki z rodziną.
- godz. 12.30 - za: Zofię i Witolda Piwowarczyków z ok. 60 rocz. Ślubu, z podziękowaniem za otrzymane w tych latach łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosław., pomoc i opiekę Matki Bożej oraz o dar zdrowia i sił na dalsze lata życia – int. od dzieci i wnuka, zmarłych z rodzin: Piwowarczyków i Koczwarów.
|
Ogłoszenia duszpasterskie Poniedziałek Wielkanocny - 10.04.2023 r.
- Okres 50 dni od Zmartwychwstania, aż do Zesłania Ducha Świętego, Kościół obchodzi ze szczególną radością, jakby jedną wielką Niedzielę. W tych dniach rozbrzmiewa szczególnie radosne: „Alleluja”.
- Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego, stanowi Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je, jako uroczystości Pańskie, dlatego też, w najbliższy piątek nie będzie obowiązywał post - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych Taca z dnia dzisiejszego, tradycyjnie przeznaczona jest na uczelnie katolickie w Polsce i pomoc studiującym w nich.
- W dni powszednie, Msze św. w naszym kościele są o godz. 18.00. W tym tygodniu, w Oktawie Wielkanocy, o godz. 17.30, będzie trwała Nowenna do Bożego Miłosierdzia, przed uroczystością Miłosierdzia Bożego w najbliższą niedzielę 16 kwietnia.
- W środę o godz. 17.30, Nowenna do Miłosierdzia Bożego połączona będzie z nabożeństwem do Matki Bożej Nieust. Pomocy. O godz. 18.00 Msza św.
- W czwartek, jako drugi miesiąca po Mszy św. będzie Nabożeństwo do św. Antoniego Padewskiego.
- W najbliższy piątek od godz. 19.00, sprzątanie naszego kościoła powierzamy wiernym z ulicy Baczyńskiego, nr: 7a, 9a, 11a i 13a.
- Na stolikach prasa katolicka, numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
|
Jedyny prawdziwy tryumf w historii świata (Mt 21,1-11), (Iz 50, 4-7; Flp 2, 6-11; Mt 26, 14 – 27, 66)
Świat widział już wiele defilad i pochodów tryumfalnych na cześć władców i zwycięzców. Miały one zarówno współczesnym, jak i potomnym uświadamiać wielkość zwycięstwa, bohaterstwo wodza i władcy, potęgę państwa. W umysłach poddanych miały tworzyć poczucie bezpieczeństwa, zaś u potencjalnych wrogów respekt i tonować wrogie nastroje. Dla upamiętnienia zwycięstw i zwycięzców budowano łuki tryumfalne, obeliski i pomniki. Na różne sposoby ta forma manifestacji jest obecna dzisiaj w naszej rzeczywistości i będzie trwała, albowiem tacy jesteśmy.
Niemal w przededniu świąt Paschy roku 30 w tę ludzką tradycję wpisał się Jezus Chrystus. Wjeżdżając do Jerozolimy, zadbał o uroczysty charakter tego czynu. Miał wolę, aby ten wjazd stał się wyraźnym znakiem nie tylko dla Jemu współczesnych, ale dla wszystkich i po wszystkie czasy. Trzeba, po niespełna 2000 lat od tamtego wydarzenia przyznać, że żaden tryumf i pokaz siły największych armii świata, nie jest w stanie przyćmić tamtego wydarzenia. Choćby wszystkie media, całego świata ruszyły do zorganizowanego ataku, zwycięstwo Chrystusa będzie jeszcze głośniejsze.
Gdzie leży fenomen Jezusowego tryumfu?
Wróćmy do tamtych wydarzeń. Jest to dla nas tym bardziej ważne, albowiem paradoksalnie, są one ciągle obecne w naszej rzeczywistości.
Jezus sam organizuje wjazd do Jerozolimy i to On nadaje mu właściwą rangę. Dawid, choć zdobył Jerozolimę to w momencie krytycznym, pośród krzyków rozpaczy ucieka z niej na oślęciu (2 Sm15,30). Jezus wjeżdża na oślęciu pośród okrzyków radości wydawanych przez tłumy pielgrzymów widzących w Nim potomka Dawida, przychodzącego w imię Pańskie. Witali w Nim króla, czego znakiem zewnętrznym były rozłożone na drodze płaszcze, jakoby dywan dla władcy. Spełnia się więc proroctwo dane Jerozolimie: Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy (Za 9,9). Św. Mateusz zaznacza, że przyprowadzono Jezusowi oślicę i jej źrebię, co jest wyraźnym nawiązaniem do proroctwa, ale też ukazuje pokojowy charakter zwycięstwa Chrystusa. Sprawiedliwość i pokora są znamionami tej nowej władzy. Aby ją osiągnąć Jezus, będąc prawdziwym człowiekiem, przeleje własną krew na krzyżu, oddając swoje życie za przyjaciół swoich, za nas, a jako prawdziwy Bóg, nada tej ofierze nieskończoną wartość. Tak pokona szatana i odkupi winy wszystkich ludzi. Dopełnieniem Jego zwycięstwa będzie Jego ZMARTWYCHWSTANIE, którym nada sens doczesności i otworzy nową perspektywę wieczności.
Tak oto dzisiaj Chrystus wjeżdża do Jerozolimy, niewątpliwie wyjątkowego miasta w dziejach świata i to wyjątkowego przede wszystkim ze względu na Niego. Wjeżdża do miasta, wyjątkowo niespokojnego, którego nazwę można tłumaczyć na „Dziedzictwo pokoju”. Wjeżdża na pokojowym zwierzątku, na oślątku. Jego atrybutem nie jest łuk, miecz i dzida, lecz krzyż. Jego łukiem tryumfalnym nie jest monumentalna budowla, lecz pusty grób.
Ci, którzy idą za Nim, gromadzą się przez wieki na Eucharystii. Tuż przed modlitwą eucharystyczną wypowiadają słowo, jakim powitano Jezusa w Jerozolimie: Hosanna, tzn. Zbaw nas. Jest to akt wiary, który znakomicie otwiera na przeżycie uobecnienia zbawczego dzieła Chrystusa i zjednoczenie się z Nim w Komunii świętej, po to, by w swojej codzienności kroczyć za Nim z własnym krzyżem i Jego nadzieją.
Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt. Jezus swoim tryumfem, nikomu nie odbiera jego wolnej woli. Entuzjazm ówczesnych pielgrzymów kontrastuje z chłodem mieszkańców Jeruzalem, którzy pytali: Kto to jest? Widać stąd, że ludzie tzw. prowincji byli bardziej otwarci na sprawy Boże, niż ci, którzy mieszkali w cieniu świątyni i ciągnęli z niej największe profity. Ciekawe i chyba też ponadczasowe.
Ks. Lucjan Bielas |
Plan Liturgii Triduum Sacrum – Wielkanoc 2023 roku:
- Wielki Czwartek - 06.04: Msza św. „Wieczerzy Pańskiej” – godz. 19.00.
Po Mszy św. - Adoracja w „Ciemnicy” do godz. 23.00. (w ciszy). Zapraszam!
- Wielki Piątek - 07.04: Adoracja w „Ciemnicy” od godz. 08.00 rano.
- godz. 15.00: pierwszy Dzień Nowenny przed uroczystością Miłosierdzia Bożego, „Koronka” do Miłosierdzia Bożego, oraz Droga krzyżowa (bez Komunii św.!).
- Liturgia Męki Pańskiej – godz. 19.00.
- Przeniesienie Najśw. Sakramentu do „Grobu Pańskiego” i rozpoczęcie Adoracji.
- po zakończeniu Liturgii, ok. godz. 21.00 - „Gorzkie Żale” (całość - 3 części). Po Liturgii będzie okazja do Spowiedzi św.
- ok. godz. 21.30 - Bolesna część Różańca św.
- ok. godz. 22.00 - Droga krzyżowa.
- Plan Adoracji P. Jezusa w „Grobie Pańskim” (grupy i ulice):
- od godz. 22.30 do godz. 23.00 – wierni z wszystkich grup i wspólnot parafialnych.
- od godz. 23.00 do godz. 24.00 – ulice: Plonów, Krótka i Metalowców.
- od godz. 00.00 do godz. 01.00 – ulice: Poleśna, Torfowa, Borowa i Piwonii.
- od godz. 01.00 do godz. 02.00 – ulica: cała Stalowa.
- od godz. 02.00 do godz. 03.00 – ulica: cała Grota Roweckiego i Osiedle Grota.
- od godz. 03.00 do godz. 04.00 – ulica: cała Baczyńskiego.
- od godz. 04.00 do godz. 05.00 – ulica: całe Os. Kalety.
- od godz. 05.00 do godz. 06.00 – ulica: Podjazdowa - nr: 2, 4, 6, 10, 12, 14.
- od godz. 06.00 do godz. 07.00 – ulica: Podjazdowa - nr: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15.
- Adoracja w W. Sobotę, będzie trwała do godz. 13.00!, potem będzie przerwa na przygotowanie kościoła na „Wigilię Paschalną”.
- Serdecznie proszę i zapraszam do udziału w Liturgii, modlitwie i adoracji w czasie Triduum!
- Wielka Sobota - 08.04: Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny: Godziny: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 i ostatni Obrzęd o godz. 12.00!!! W czasie święcenia pokarmów, będzie okazja do Spowiedzi św.
- Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy – godz. 20.00. Początek - Poświęcenie ognia przed kościołem. Procesja rezurekcyjna ulicami Kalet ok. godz. 21.45. Zabieramy ze sobą świece! W drugim dniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego, „Koronka” rozpocznie się o godz. 19.40.
- Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego - 09.04. Msze św. w naszym kościele będą o godz: 07.30, 09.30, 11.00 i 12.30. Po ostatniej Mszy św., będzie modlitwa do Miłosierdzia Bożego w kolejnym, trzecim dniu Nowenny. Chętnych do wspólnego odmówienia „Koronki”, proszę o pozostanie w kościele po Mszy św.
- Poniedziałek Wielkanocny w Oktawie - 10.04. Msze św. w naszym kościele będą o godz: 07.30, 09.30, 11.00 i 12.30. Po ostatniej Mszy św. będzie modlitwa do Miłosierdzia Bożego w kolejnym, czwartym dniu Nowenny.
- W kolejnych dniach, od wtorku do soboty, Nowenna do Miłosierdzia będzie o godz. 17.30!
|
Ogłoszenia duszpasterskie Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej - 02.04.2023 r.
- Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. W Liturgii tego dnia, wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Na każdej Mszy św. jest poświęcenie palm - żywych gałązek krzewów i drzew. Nabożeństwo „Gorzkich Żali”, rozpocznie się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.30.
- Rozpoczyna się „Wielki Tydzień”. Liturgia tych dni, jest szczególnie bogata i wymowna. Wspólnie uczyńmy wszystko, byśmy mogli pięknie i pobożnie sprawować tajemnice: męki, śmierci i zmartwychwstania Pana oraz świadomie i owocnie uczestniczyć w liturgii.
- Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Jezusa Ch., jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpocznie się Mszą św. „Wieczerzy Pańskiej”, ma swoje ukoronowanie w „Wigilii Paschalnej”, a kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwst.
- W Wielki Czwartek, Msza św. „Wieczerzy Pańskiej” rozpocznie się o godz. 19.00, a po niej będzie Adoracja Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie do godz. 23.00. Zachęcam, by choć na chwilę w ten wieczór zatrzymać się na adoracji i modlitwie.
- W Wielki Piątek, kościół będzie otwarty od godz. 08.00 rano i można przychodzić na modlitwę i adorację. O godz. 15.00, będzie „Droga Krzyżowa” oraz „Koronka” do Miłosierdzia Bożego, ponieważ w tym dniu rozpoczyna się Nowenna przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia w 2 Niedzielę wielkanocną, tj. 16 kwietnia.
- O godz. 19.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej, złożona z Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii św. Adoracja Najśw. Sakramentu w „Grobie P.”, będzie trwała całą noc. Po adoracji krzyża, aż do Wigilii Paschalnej, przechodząc przed krzyżem, przyklękamy. Bezpośrednio po liturgii Wielkiego Piątku, rozpoczną się „Gorzkie Żale”. O godz. 21.30 będzie Różaniec św., a o godz. 22.00 ostatnia Droga krzyżowa.
- W Wielki Piątek, obowiązuje nas zachowanie postu i wstrzemięźliwości.Jest to dzień postu ścisłego, tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Kościół zachęca nas do zachowania postu także w Wielką Sobotę.
- W Wielką Sobotę, Kościół trwa przy „Grobie Pańskim”, rozważając Mękę i Śmierć Pana oraz Jego zstąpienie do Otchłani.
- Wigilia Paschalna w Wielką Noc, jest Mszą Paschalną Niedzieli Zmartwychwstania. Kto uczestniczy w tej Mszy św., może powtórnie przyjąć Komunię św. podczas Mszy sprawowanej w Niedzielę Zmartwychwstania. Wigilia Paschalna jest matką wszystkich Wigilii. Rozpocznie się o godz. 20.00 przed kościołem liturgią światła, potem nastąpi Liturgia Słowa Bożego, liturgia chrzcielna i liturgia eucharystyczna.
- Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny, będą: o godz.: 07.30, 09.30, 11.00 i 12.30.
- Odwiedziny Chorych przed Świętami, będą w środę 05 kwietnia od godz. 09.00! Proszę o przekazanie tej informacji chorym. W środę 05.04. o g.17.30, Nowenna do M.B.N.P. i Spowiedź św. O g.18.00 Msza św. Po Mszy św. będzie sprzątanie kościoła na święta. Proszę wszystkich wiernych, którzy mogą pomóc w tym dniu, o włączenie się we wspólną pracę i porządki.
- Na stolikach jest prasa katolicka, nowe numery „Niedzieli' i „Gościa” oraz „Gość Extra”.
|
|
|