Aktualności

Intencje mszy św. od 26 marca do 01 kwietnia 2023 r.

Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej – 02.04:

 • godz. 07.30 - za: „Żywy Różaniec”.
 • godz. 09.30 - za: † Irenę, Ryszarda i Janusza Becker, † Alicję Kapuścik, † Emilię Wojtasik – int. od znajomych i sąsiadów z ul. Podjazdowej.
 • godz. 11.00 - za: Włodzimierza Olszowskiego z ok. rocz. urodzin, o potrzebne łaski, Bożą pomoc, opiekę Matki B. i dar zdrowia – int. od synów, † Annę Czerniak – int. od uczestn. pogrzebu.
 • godz. 12.30 - za: Martynę i Natalię Mikłuszki z ok. 21 rocz. urodzin, o Boże prowadzenie w życiu, dary Ducha Św., opiekę Matki B. i zdrowie – int. od Rodziców.

W. Poniedziałek – 03.04:

 • godz. 18.00 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od uczestn. pogrzebu.

W. Wtorek – 04.04:

 • godz. 18.00 - za: na Uwielbienie Ducha Św. i o Jego dary dla parafii.

W. Środa – 05.04:

 • godz. 18.00 - za: Piotra Dziubdzielę z ok. 28 rocz. urodzin, o Bożą opiekę i błogosław., pomoc Matki B. i łaskę zdrowia – int. od Rodziców, † Wiesława Przybysza – int. od rodziny Dziubdzielów, † Janinę Szczepańczyk – int. od „Żywego Różańca”.
 

Słowa śmiercią wyjęte z życia
(Ez 37, 12-14; Rz 8, 8-11; J 11, 1-45)

W 2020 r. a więc trzy lata temu w internecie pojawił się komentarz do dzisiejszej Ewangelii św. Jana, o wskrzeszeniu Łazarza, autorstwa tarnowskiej architektki, Agnieszki Jaderny-Gawron. Ktoś z grona przyjaciół napisał o niej: „Młoda, śliczna, kreatywna, energiczna..., pochłonięta projektami, ale pilnująca również domowego ogniska; w zabieganiu wokół spraw przyziemnych niezapominająca o sprawach duchowych”.

Tak bywa, że pewne teksty z ludzkiego życia wyciąga i nagłaśnia śmierć, aby żywych obudzić do refleksji. I tak było w tym przypadku. Kiedy pisała komentarz, jeszcze nie wiedziała, że jest chora. Zmarła 27 maja tegoż roku. Do tłumu modlących się bliskich i znajomych, Agnieszka zwróciła się słowami przez nią napisanego wcześniej komentarza. Refleksja nad grobem Łazarza, nad jej grobem nabrała jeszcze większej mocy i ponadczasowego znaczenia. Dlatego też warto ją dzisiaj przytoczyć.

„Jezus zapłakał”.
Umarł Łazarz, brat Marii i Marty i to nad jego śmiercią zapłakał Jezus.
Ile razy płakaliśmy nad grobem kogoś bliskiego, zastanawiając się – dlaczego?
Dlaczego odchodzą od nas matki, dzieci, synowie, ojcowe, ukochani dziadkowie, bez których nie wyobrażamy sobie świąt?
Dlaczego nie możemy ich zatrzymać?
Któż z nas nie czuł strasznej bezsilności wobec śmierci?
Śmierć byłaby straszna, gdyby nie nadzieja, że Bóg jest z nami,
że kiedyś zmartwychwstaniemy i będziemy z Nim już na wieki.
Żal mi ludzi, którzy nie mają tej wiary. 
Umiera ktoś bliski, pochowamy go i… koniec. I nic już nie ma. 
– Okropna perspektywa. Więc po co żyć? Po co znosić trudy, po co zmagać się z szarą rzeczywistością, po co starać się być przyzwoitym i uczciwym, po co pracować? Przecież to wszystko bez sensu, skoro kończy się śmiercią i wrzuceniem ciała do grobu.
Wielu ludzi próbowało wymyślić eliksir długowieczności. Chciało pokonać śmierć, wciąż być pięknym i młodym, nie chorować, nie umierać. Wielu marzyło, że wymyśli taki eliksir i dzięki niemu zdobędzie fortunę !!!!!!!!!! Wielu oddałoby wszystko za taki eliksir.
A przecież Bóg daje nam go za darmo. I niczego w zamian nie chce.
Ten eliksir to wiara. „Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł”.
Marta uwierzyła. Jej słowa uczą nas nadziei i sprawiają, że ufamy, że w godzinę śmierci nie jesteśmy sami, że jest z nami Bóg.
„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.
Wierzysz w to? Mam nadzieję, że kiedyś usłyszę słowa – Agnieszko, wyjdź na zewnątrz.
A ty?

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
5. Niedziela W. Postu - 26. 03. 2023 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy V Niedzielę W. Postu. Za tydzień o g.07.30 Msza św. za „Żywy Różaniec”, a po niej spotkanie wspólnoty i „Zmianka” tajemnic. W liturgii Kościoła rozpoczynamy okres pasyjny czyli czas rozważania męki i śmierci J. Ch.
 2. Za tydzień, w niedzielę 2 kwietnia, Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej. Poświęcenie palm - żywych gałązek krzewów będzie na każdej Mszy św. W liturgii tego dnia wspominamy uroczysty wjazd P. Jezusa do Jerozolimy. Procesja z palmami w naszym kościele, rozpocznie się przed Mszą św. o godz. 12.30, na Ryneczku ok. godz. 12.15. Proszę wszystkich uczestników tej Mszy św. o zgromadzenie się w tamtym miejscu i wspólne przejście z palmami do kościoła.
 3. Dziś nabożeństwo „Gorzkich Żali”, rozpocznie się dzisiaj, ok. godz. 13.30.
 4. W środę, Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pom., o godz. 17.30. Po niej o g.18.00 Msza św. W czasie Nowenny od godz. 17.30, będzie okazja do Spowiedzi św. przedświątecznej.
 5. W czwartek Droga krzyżowa dla dzieci z Rodzicami, będzie o godz. 17.30.
 6. W piątek o godz. 17.00, będzie „Koronka” do Miłosierdzia Bożego z Komunią św., a około godz. 17.30 będzie Droga krzyżowa dla dorosłych. O godz. 18.00 Msza św.
 7. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. O godz. 17.00 rozpocznie się Nabożeństwo wynagradzające ku czci Niepokalanego Serca Maryi z modlitwą różańcową, a o godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.
 8. Za tydzień, w niedzielę 2 kwietnia, w „Niedzielę Palmową”, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w Polsce i w diecezji, będzie miała miejsce modlitwa do św. Jana Pawła II i za jego przyczyną. Taką modlitwę planujemy również w naszej parafii. O godz. 16.00 rozpocznie się w naszym kościele coroczne, tradycyjne Nabożeństwo Drogi krzyżowej w intencji Polski, Polaków, rodzin i parafii za przyczyną św. Jana Pawła II.
  Na Placu Papieskim na Zagórzu, będzie w tym dniu diecezjalne spotkanie modlitewne. O godz. 19.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa, która zakończy się Apelem maryjnym ok. godz. 21.00. "Na zawsze w naszych sercach..." - spotkanie modlitewne w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Dnia 2 kwietnia na Placu Papieskim w Sosnowcu odbędzie się spotkanie modlitewne. W czasie ataków na św. Jana Pawła II, chcemy się wspólnie modlić oraz wyrazić naszą jedność, wdzięczność i przywiązanie do św. Jana Pawła II i jego nauczania. Spotkanie na Placu Papieskim rozpocznie się o godz. 19:30. Do wspólnej modlitwy różańcowej na Placu Papieskim zapraszamy wszystkich diecezjan. Szczególne zaproszenie kierujemy do ruchów i stowarzyszeń działających na terenie naszej diecezji. Prosimy aby zabrać ze sobą świece. Zapraszamy!
 9. Grupa Charytatywna zaprasza wszystkich parafian na coroczny „Kiermasz” świąteczny, który będzie trwał od dzisiaj do niedzieli 2 kwietnia. Grupa wykonała również i rozprowadza palmy na „Niedzielę Palmową”. Zapraszamy!
 10. Dziękuję wiernym z ul. Baczyńskiego, nr: 5, 5a, 5b i 5c, za sprzątanie kościoła oraz za ofiarę na kwiaty i na Msze św., które w intencji wszystkich rodzin i wiernych z tego bloku, będą: 1) we wtorek 28 marca o godz. 18.00 oraz 2) w czwartek 20 kwietnia o godz. 18.00.
  Porządki w kościele w nowym tygodniu, w piątek 31 marca od godz. 19.00, powierzamy wiernym z ulicy Baczyńskiego, nr: 7, 9, 11 i 13.
 11. Na stolikach jest prasa katolicka, nowe numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli” oraz „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci. Zachęcam gorąco do czytania!
 

Intencje mszy św. od 26 marca do 01 kwietnia 2023 r.

V Niedziela W. Postu – 26.03:

 • godz. 07.30 - za: † Wiesława Przybysza – int. od rodzin: Bochenek i Moskała.
 • godz. 09.30 - za: Szymona Migdała z ok. 20 rocz. urodzin – int. od Rodziców, Józefę i Henryka Kowal z ok. rocznicy urodzin i imienin, z prośbą o Boże błogosław., opiekę Matki Bożej oraz łaskę zdrowia dla całej rodziny.
 • godz. 11.00 - za: † Halinę Białowąs – int. od chrześnicy Ani z rodziną, † Zbigniewa Kuźmickiego w 5 rocz. śm. - int. od żony i dzieci z rodzinami.
 • godz. 12.30 - za: † Jakuba Jurczyńskiego – int. od Rodziców i brata.

Poniedziałek – 27.03:

 • godz. 18.00 - za:

Wtorek – 28.03:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ul. Baczyńskiego, nr: 5, 5a, 5b i 5c.

Środa – 29.03:

 • godz. 18.00 - za: Justynę, Izabelę i Leona z ok. rocz. urodzin – int. od Rodziców i Dziadków, † Marka Chećko w 13 rocz. śm. - int. od żony z dziećmi i rodziną.

Czwartek – 30.03:

 • godz. 18.00 - za: † Stanisława Misztala – int. od sąsiadów z ul. Podjazdowej 4.

Piątek – 31.03:

 • godz. 17.00 - Adoracja Najśw. Sakramentu, „Koronka” do Miłosierdzia Bożego z Komunią św. i Nabożeństwo Drogi krzyżowej.
 • godz. 18.00 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od sąsiadów z ulic: Baczyńskiego i Podjazdowej.

I-sza Sobota m-ca – 01.04:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu N. M. P.
 

Czy mam odwagę poznać prawdę o sobie samym?
(1 Sm 16, 1b. 6-7. 10-13; Ef 5, 8-14; J 9, 1-41)

Wszystko, co wokół nas się dzieje i całe zamieszanie przedziwnie nakręcane, tworzy w naszym myśleniu ogromny chaos. Odciąga nas to, od postawienia sobie fundamentalnego pytania w W. Poście, a mianowicie: – kim ja sam, tak naprawdę jestem? Czas jest krótki, a my możemy odpowiedzi na nie nigdy nie znaleźć, albo przez obawę zobaczenia siebie w prawdzie, albo przez zwyczajne zagubienie. Mogę spoglądać na siebie z różnych punktów widzenia, przez oczy przyjaciół, wrogów, konkurentów, przez porażki, albo sukcesy. Odpowiedzi będą szczątkowe, mniej lub bardziej przyjemne. Takie punkty odniesienia nie rozwijają człowieka. Jedynie spojrzenie oczami Jezusa, światłem wcielonego Boga, daje mi odpowiedź prawdziwą i kreatywną. Wielu jej się boi, albowiem wymaga zmiany życia, otoczenia, podjęcia, po ludzku rzecz biorąc, pewnych niekomfortowych decyzji. A co to konkretnie daje?

Spotkanie z Jezusem i otwarcie się na Niego daje nam światło umysłu, pokój duszy i prawdziwą wolność, której nawet śmierć nam nie zabierze. Przekonali się o tym uczniowie Jezusa, kiedy to w dzień szabatu spotkali w Jerozolimie niewidomego od urodzenia. To spotkanie nie było przypadkowe, albowiem wpisywało się w to, co Jezus powiedział o Sobie samym w świątyni. Nazywał wtedy Siebie: światłością świata. Jego wystąpienie zostało wtedy, przez wielu, odebrane bardzo negatywnie. Teraz to uczniowie, wskazując niewidomego, postawili Jezusowi pytanie, które zapewne wielu miało w swych głowach: Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomy – on czy jego rodzice? Odpowiedź Jezusa była zaskakująca. Wskazał jak zwykle zresztą, jeszcze inne znaczenie. Nikt nie zawinił, ten dramat ciemności oczu tego człowieka, został dany przez Boga po to, aby zarówno on, jak i świat, poznali prawdziwe światło.

Jezus wykonał szokujący gest, a mianowicie splunął na ziemię, a następnie: uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: „Idź, obmyj się w sadzawce Siloam” – co się tłumaczy: Posłany. Po co, to błoto? Biblijny obraz stworzenia człowieka to ulepienie go przez Stwórcę z gliny, z błota i danie mu boskiego tchnienia. A do tego obrazu wpisuje się wcielenie Słowa Bożego w Jezusie Chrystusie. Tylko Bóg może dać i daje błotu życie, ciemności zaś światło.

Posłuszny niewidomy czyni to wszystko, co Jezus powiedział. W konsekwencji otrzymał dar wzroku, a wraz z nim sporo problemów, ale też łaskę, która pozwoliła mu przekuć je na szansę. Tak zaczęła się droga tego niewidomego do prawdziwego przejrzenia, do przejrzenia umysłu i serca. Warto wyłowić kluczowe jej momenty, albowiem mają one ponadczasową wartość. Niewidomy, który przez lata żebrał, miał znakomite rozeznanie ludzkiego serca. On widział ludzkie serce. Brakiem wzroku, w pewien sposób odcięty od otoczenia i zdany na siebie, miał wypracowane samodzielne myślenie, cechujące się pewną logiką, bez której nie mógłby funkcjonować. Można powiedzieć krótko, jako żebrak – szukał serca, jako niewidomy – szukał światła.

Dając szczere odpowiedzi na zadawane mu pytania przez sąsiadów, faryzeuszy, ludzi synagogi, coraz bardziej rozumiał – kim jest Ten, który mu to uczynił. Coraz bardziej uświadamiał sobie i innym, że Ten, który ma władzę otworzenia oczu niewidomemu od urodzenia, pochodzi od Boga i nie jest grzesznikiem, łamiącym szabat, albowiem jest władcą szabatu. Miał odwagę sprzeciwić się synagodze, opinii publicznej i całej nakręconej przeciw niemu nagonce.

Koronnym momentem było jego drugie spotkanie z Jezusem: Jezus usłyszał, że wyrzucili go precz, i spotkawszy go, rzekł do niego: Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego? On odpowiedział: A któż to jest, Panie, abym w Niego uwierzył? Rzekł do niego Jezus: Jest nim Ten, którego widzisz i który mówi do ciebie. On zaś odpowiedział: Wierzę, Panie! i oddał Mu pokłon. Tak to niewidomy otrzymał światło umysłu i serca. Niestety nie można tego było powiedzieć zarówno o jego rodzicach, których strach przed wyrzuceniem z synagogi całkowicie sparaliżował, jak i o faryzeuszach, którym zła wola blokowała poznanie prawdy. I tak oni pozostali w ciemności, którą Jezus nazwał jasno – grzechem. Przechodzący obok niewidomego Jezus widział jego duszę, widział, jak on przepracowywał w sobie, to wyzwanie, jakie miał od urodzenia. Po uzdrowieniu został wystawiony niejako na konfrontację społeczną, w której znakomicie dojrzał do drugiego spotkania z Chrystusem. I tak poznał pełną prawdę o sobie i otaczającym go świecie.

Ks. L. Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
4. Niedziela W. Postu - 19. 03. 2023 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę W. Postu, zwaną Niedzielą „Laetare” - Radujcie się! Kościół cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych i łask płynących z Chrztu i Eucharystii.
 2. W naszej wspólnocie parafialnej w środę 15 marca, zakończyliśmy nasze paraf. Rekolekcje wielkopostne. Wszystkim wiernym, którzy wzięli w nich udział i skorzystali z daru tego czasu, serdecznie dziękuję!
 3. Nabożeństwo „Gorzkich Żali”, rozpocznie się dzisiaj, ok. godz. 13.30.
 4. Jutro, w poniedziałek 20 marca, będziemy obchodzili uroczystość św. Józefa, Oblubieńca N. M. P. i Patrona Kościoła. Msza św. będzie o godz. 18.00.
 5. W środę, Nowenna do Matki Bożej Nieust. Pom., o godz. 17.30. Po niej o g.18.00 Msza św.
 6. W czwartek Droga krzyżowa dla dzieci z Rodzicami, będzie o godz. 17.30.
 7. O godz. 18.00 Msza św., a po niej Nabożeństwo do św. O. Pio i spotkanie Grupy Modlitwy.
 8. W piątek o godz. 17.00, będzie „Koronka” do Miłosierdzia Bożego z Komunią św., a około godz. 17.30 będzie Droga krzyżowa dla dorosłych. O godz. 18.00 Msza św.
 9. W sobotę 25 marca, przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to „Dzień Świętości Życia”. Msza św. będzie o godz. 18.00. To także okazja do podejmowania dzieła „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”.
 10. Wczoraj w naszym kościele, miała miejsce Msza św. z Obrzędem ustanowienia i błogosławienia, pięciu nowych nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. w naszej diecezji. Wśród nich jest nasz parafianin, Pan Wojciech Pietruszka. Gratulujemy i życzymy owocnej posługi w Kościele.
 11. W niedzielę 2 kwietnia, w „Niedzielę Palmową”, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w Polsce i w diecezji, będzie miała miejsce modlitwa do św. Jana Pawła II i za jego przyczyną, wyrażająca naszą jedność, wdzięczność i przywiązanie do niego i jego nauczania. Taką modlitwę planujemy również w naszej parafii. Więcej Informacji będzie podanych w niedzielę za tydzień.
 12. Grupa Charytatywna zaprasza parafian na coroczny „Kiermasz” świąteczny, który będzie miał miejsce od niedzieli 26 marca do niedzieli 2 kwietnia. Grupa wykona również i będzie rozprowadzała palmy na „Niedzielę Palmową” od środy 29 marca. Zapraszamy!
 13. Porządki w kościele w nowym tygodniu, w sobotę 25 marca od godz. 09.00 rano, powierzamy wiernym z ulicy Baczyńskiego, nr: 5, 5a, 5b i 5c.
 14. Na stolikach jest prasa katolicka, nowe numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli” oraz „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci. Zachęcam gorąco do czytania!
 

Intencje mszy św. od 19 do 25 marca 2023 r.

IV Niedziela W. Postu – 19.03:

 • godz. 07.30 - za: na Uwielbienie Trójcy Najśw., z podziękowaniem za otrzymane łaski i z gorącą prośbą o dalsze Boże błogosław., pomoc, opiekę i dar zdrowia dla Siostry Angeliki oraz wszystkich Sióstr Norbertanek w klasztorze w Imbramowicach, a także o życie wieczne dla zm. Siostry Marii Faustyny Przybysz.
 • godz. 09.30 - za: † Emilię Wojtasik – int. od kuzyna Józefa z żoną, z Praszki. † Mariannę Florczyk – int. od siostry Teresy z rodziną.
 • godz. 11.00 - za: † Halinę Białowąs – int. od chrześnicy Beaty Białowąs.
 • godz. 12.30 - za: † Józefa, Janinę i Hieronima oraz † Marię i Michała Bazarnik.

Poniedziałek – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca i Opiekuna - 20.03:

 • godz. 18.00 - za: naszą Ojczyznę, o opiekę i wstawiennictwo św. Józefa, Opiekuna i Patrona – int. od Grupy Modlitwy św. O. Pio.

Wtorek – 21.03:

 • godz. 18.00 - za: † Krzysztofa Pondla w rocz. śm. - int. od synów z rodzinami.

Środa – 22.03:

 • godz. 18.00 - za: Lucynę Policzkiewicz z ok. rocz. urodzin – int. od koleżanki. † Ryszarda Lamenta – int. od sąsiadów z ulic: Baczyńskiego i Podjazdowej.

Czwartek – 23.03:

 • godz. 18.00 - za: Grupę Modlitwy św. O. Pio.

Piątek – 24.03:

 • godz. 17.00 - Adoracja Najśw. Sakramentu, „Koronka” do Miłosierdzia Bożego z Komunią św. i Nabożeństwo Drogi krzyżowej.
 • godz. 18.00 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od uczestn. pogrzebu.

Sobota – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25.03:

 • godz. 18.00 - za: Lidię Mertę z ok. rocz. urodzin i jej rodzinę, o potrzebne łaski.
 

Gdzie jesteś?
(Wj 17, 3-7; Rz 5, 1-2. 5-8; J 4, 5-42)

Wiara to adekwatna odpowiedź człowieka dana Bogu, na zaproszenie, które On do niego kieruje. To najcudowniejszy dialog, jaki człowiek może w swoim życiu prowadzić. Dialog, którego celem jest poznawanie Boga, któremu to poznaniu nie będzie już końca. Jest to dialog miłości, który jest jedynie możliwy między osobami wolnymi. Nieskończenie kochający Bóg Stwórca, tego dialogu nigdy nie przerwie, albowiem nie zaprzeczy sam sobie. Uczynić może to tylko człowiek i jest to jego największy dramat.

W raju po grzechu pierwszych ludzi Bóg pyta Adama: Gdzie jesteś? Jest to pierwsze pytanie, jakie Bóg postawił człowiekowi w Biblii (por. Rdz 3,9). Jest to pytanie genialne, postawione człowiekowi po to, aby sprowokować go do tego, aby spojrzał na siebie i na swoje położenie z perspektywy pytającego Boga. Schowany w krzakach Adam, sprowokowany pytaniem Boga, patrząc na siebie z Jego perspektywy, odpowiada – jestem nagi, wstydzę się, po prostu, nie ma mnie. Wtedy dopiero zobaczył prawdę całą prawdę o sobie samym i o swojej sytuacji.

Świadomość tej podstawowej wiedzy o wierze i ludzkim sumieniu pozwala nam odczytać tekst Ewangelii mówiący o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni Jakubowej. Dlaczego ta kobieta przyszła czerpać wodę w samo południe, kiedy już przy studni nie powinno być ludzi, tego do końca nie wiemy. Możemy jedynie przypuszczać, że z powodu stylu swojego życia była na ludzkich językach, których zapewne starała się unikać. Co było w niej, że przecież nie przypadkowo spotkała w tym miejscu samotnego Jezusa? Co było w niej, że to On, łamiąc wszelkie ówczesne konwenanse, rozpoczął z nią rozmowę. Od problemu zwyczajnego ludzkiego pragnienia, Chrystus prawdziwy człowiek i prawdziwy Bóg, dotknął problemu wiary tej kobiety i jej sumienia. Fantastycznie sprowokował ją do tego, aby spojrzała na siebie z Jego, boskiego punktu widzenia, by spojrzała na siebie w prawdzie, aby zobaczyła siebie w życiowych krzakach, w które wpadła przez własny grzech i z których sama o własnych siłach nie wyjdzie. Samarytanka otrzymała w tym momencie jeszcze coś więcej niż Adam w raju. On otrzymał obietnicę ratunku, ona zaś, jej spełnienie. Wtedy dopiero zorientowała się, z Kim ma tak naprawdę do czynienia.

Znamienna była jej reakcja. Zostawiła dzban przy studni i pobiegła do wsi i zapewne, łamiąc wszelkie wewnętrzne opory, stała się Jego gorliwą misjonarką, ze skutecznością, na jaką pewnie innych mieszkańców wioski nie byłoby stać: "Pójdźcie, zobaczcie człowieka, który mi powiedział wszystko, co uczyniłam: Czyż On nie jest Mesjaszem?"

Ta Ewangelia ma dzisiaj swoje szczególne znaczenie dla nas Polaków. Jezus przychodzi do tej naszej polskiej wsi i każdego z nas indywidualnie pyta: Polaku, gdzie jesteś?

Możemy się jeszcze chować przed Nim. Udawać, że Go nie widzimy, że nie słyszymy, co do nas mówi, twierdzić, że się niczym od innych nie różni, że nie ma prawa nas o nic pytać itp. Taka postawa nie świadczy o naszej odpowiedzialności, lecz o głupocie. Teraz jest czas, aby na to pytanie Chrystusa: gdzie jesteś? – dać odpowiedź i wspólnie z Nim zmienić swoje życiowe położenie. Póki jest czas.

A kiedy czas się skończy, na Sądzie Ostatecznym, to już wtedy Jezus nam powie, gdzie jesteśmy. Będzie to dla jednych koniec, a dla innych początek. Może więc warto czegoś się nauczyć od Samarytanki.

Ks. Lucjan Bielas

 

Jak Jezus zachowałby się dzisiaj w Polsce?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy przypomnieć sobie podobną sytuację w Jego działalności. Otóż, kiedy to Jego poprzednik, krewny, przyjaciel, Jan Chrzciciel, został pojmany i uwięziony, wielu ludzi świątyni zacierało ręce, że wreszcie te niewygodne dla nich usta zamilkły. Do samego pojmania Jana doprowadzili ludzie polityki, którzy postanowili z nim skończyć, albowiem mieszał się do ich życia prywatnego i odważał się zło nazywać po imieniu. W tym wszystkim kluczową rolę odgrywały kobiety, które ponoć wtedy nie miały nic do powiedzenia.

Jak zachował się wtedy Jezus? Czy pisał protesty? Czy organizował pikiety, marsze, manifestacje? Czy wygłaszał mowy? Czy uruchamiał znajomości, szukał kontaktów, zbierał pieniądze na wykup?

Nic z tych rzeczy. Zachował spokój, albowiem znał misję Jana i wiedział, jaką misję ma On – Mesjasz. Zło nazywał po imieniu, lecz złoczyńcom zostawił jeszcze czas. Sam zaś skoncentrował się na podjęciu misji Jana i poprowadzeniu jej dalej, zgonie z wolą Ojca Niebieskiego. Wychowywał ludzi do wiary, kształtował ich moralność, sam będąc idealnym przykładem.

Złoczyńcy nie odpuścili. Dopadli również Jezusa i Go zabili. Jednakże misja Jana i Jezusa została wypełniona, a Jezus na dodatek zmartwychwstał. Ziemskie zaś losy wielu przeciwników okazały się tragiczne. Imion wielu z nich nawet nie znamy. Tymczasem Jan i Jezus działają dalej, czy się to komuś podoba, czy nie.

Dzisiaj Jezus mówi do nas wszystkich Polaków i w kraju, i za granicą, i w Kościele, i w polityce, i w biznesie, po prostu, do wszystkich – nawróćcie się, żyjcie Ewangelią, albowiem czas jest krótki, wieczność jest wiecznością, a wy Polacy bogami nie jesteście.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
3. Niedziela W. Postu - 12. 03. 2023 r.

 1. Dzisiaj przeżywamy III Niedzielę W. Postu. Rozpoczynamy w naszej wspólnocie parafialnej Rekolekcje wielkopostne, które będą trwały do środy 15 marca. Wszystkich wiernych serdecznie zapraszamy do udziału w nich. Plan Rekolekcji znajduje się w gablocie z ogłoszeniami, na stronie internetowej i został przekazany wszystkim wiernym w minioną niedzielę.Nabożeństwo „Gorzkich Żali”, rozpocznie się dzisiaj, w dzień Rekolekcji o godz. 15.30.
 2. Msze św. w poniedziałek, wtorek i środę, będą o godz. : 09.00, 17.00 i 18.30.
 3. W środę, Nowenna do M. B. Nieust. Pom., będzie o godz. 18.00.
 4. W czwartek Droga krzyżowa dla dzieci z Rodzicami, będzie o godz. 17.30.
 5. Pracownicy Hospicjum Sosnowieckiego, pomogą nam rozliczyć PIT za miniony rok w piątek 17 marca, od godz. 10.00 do 18.00 w salce parafialnej. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy.
 6. W piątek o godz. 17.00, będzie „Koronka” do Miłosierdzia Bożego z Komunią św., a około godz. 17.30 będzie Droga krzyżowa dla dorosłych. O godz. 18.00 Msza św.
 7. Dziękuję wiernym z ul. Podjazdowej 10, nr od 1 do 72, za ofiarę na kwiaty oraz na Mszę św., która w intencji wszystkich rodzin i wiernych z tego bloku, będzie : w czwartek 16 marca o godz. 18.00. Porządki w kościele w nowym tygodniu, w piątek 17 marca od godz. 19.00, powierzamy wiernym z ulicy Podjazdowej, nr 12 i 14 oraz z ul. Baczyńskiego, nr od 15 do 23.
 8. Na stolikach jest prasa katolicka, nowe numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli” oraz„Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci. Zachęcam gorąco do czytania!
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 167

Statystyki

mod_vvisit_counterDziś464
mod_vvisit_counterWczoraj125
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1973
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4881
mod_vvisit_counterWszystkich1278311

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. Bracie Albercie patronie naszej parafii. Po Mszy św. jest Nowenna do naszego patrona z ucałowaniem jego relikwii.
Po modlitwie Spotkanie biblijne. Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

W każdy czwarty czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. O.Pio. Po Mszy św. modlitwy do Świętego z ucałowaniem jego relikwii, a potem spotkanie Grupy Modlitwy św. O.Pio.
Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

Projekt i wykonanie Alanet