Intencje mszy św. od 19 do 25 lutego 2023 r.

VII Niedziela zwykła – 19.02:

 • godz. 07.30 - za: † Piotra i Zofię Szczerbińskich.
 • godz. 09.30 - za: Wiktora Lepieszkę z ok. 18 rocz. urodzin – int. od Rodziców i brata, Krystynę Wiącek z ok. rocz. urodzin – int. od koleżanek.
 • godz. 11.00 - za: † Halinę Białowąs – int. od Emilii Chruścickiej z rodziną.
 • godz. 12.30 - za: † Ryszarda Lamenta – int. od żony z rodziną.

Poniedziałek – 20.02:

 • godz. 18.00 - za:

Wtorek – 21.02:

 • godz. 18.00 - za: † Zbigniewa Widackiego – int. od Piotra i kolegów z MZUK-u.

Środa – „POPIELEC” - 22.02:

 • godz. 09.00 - za: Parafię, o łaskę dobrego przeżycia W. Postu i o owoce tego czasu.
 • godz. 18.00 - za: † Halinę Białowąs – int. od bratowej Jadwigi z rodziną, † Ryszarda Lamenta – int. od kolegów z parafii.

Czwartek – 23.02:

 • godz. 18.00 - za: Grupę Modlitwy św. O. Pio.

Piątek – 24.02:

 • godz. 17.00 - Adoracja Najśw. Sakramentu, „Koronka” do Miłosierdzia Bożego z Komunią św. i Nabożeństwo Drogi krzyżowej.
 • godz. 18.00 - za: Macieja Kamińskiego z ok. rocz. urodzin, o Bożą pomoc i błogosław., opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia.

Sobota – 25.02:

 • godz. 18.00 - za: †
 

„Ani jedna jota…”
(Syr 15, 15-20; 1 Kor 2, 6-10; Mt 5, 17-37)

Już w raju, szatan pod postacią węża, stworzenia o oczach pozbawionych powiek, jednocześnie wzbudzających respekt dla jego inteligencji i lęk przed śmiertelnym zagrożeniem, zaoferował człowiekowi moralną autonomię, aby nie odczytywał prawa bożego, lecz sam decydował o tym, co jest dobre, a co jest złe (por Rdz 3,5).

Wysiłki szatana, zmierzające do wplątania człowieka do zmiany bożych przykazań, trwają nieustannie i tak będzie, aż do końca świata, aż do ostatecznego pokonania go przez Chrystusa. Jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że jest z nami Chrystus, który daje nam gwarancję prawidłowego odczytanie prawa bożego, a jednocześnie darzy nas siłą, abyśmy mogli zgodnie z Jego wolą podejmować nasze życiowe decyzje. Będąc prawdziwym Bogiem, Jezus potwierdza prawo, które sam ustanowił, natomiast jako prawdziwy człowiek, wyjaśnia je nam i sam daje przykład jego realizacji. Jak sam zaznaczył: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.

To, co charakteryzuje Chrystusa w jego nauce o przykazaniach, to jedność motywacji, myśli i działania. Ta jedność była obca zarówno ówczesnym uczonym w Piśmie, jak i wielu współczesnym interpretatorom. Bałagan w działaniu ma swój początek w głowie i sercu człowieka. Zabójstwo ma swój początek w gniewie, w nieprawomocnym osądzaniu człowieka, w nazwaniu go idiotą (raka), czy bezbożnikiem. To przecież tylko Bóg, mając pełną bazę danych o nas, może wydawać sądy. Cudzołóstwo zaczyna się od bałaganu w głowie polegającym na tym, że pożądanie jest dopuszczone do dominacji nad pięknem. Bałagan ten znajduje swój wyraz w spojrzeniu, a później to wszystko biegnie już szybko. Wyłupane oko, odcięta ręka, to znaki radykalnej postawy wobec pokus w tej przestrzeni naszego życia. Wymóg jest duży, ale przecież to On jest z nami i to nie w roli obserwatora i sędziego jak na meczu piłki nożnej. Ta Jego obecność i dar Ducha Świętego, pozwala Mu na przywrócenie pierwotnego rozumienia nierozerwalności małżeństwa poprawnie, a nie jako cudzołożne zawartego (konkubinat). To z kolei wiąże się ściśle z odpowiedzialnością za słowo, co właśnie w małżeństwie jest absolutnie kluczowe.

Tymczasem diabeł działa. Jest przebiegły, inteligentny i śmiertelnie niebezpieczny. Potrafi wejść na drogę synodalną, przywdziać sutannę i posługiwać się odpowiednio przykrojonymi tekstami Pisma Świętego. Nie raz staje się obrońcą praw człowieka, działa w polityce na wszystkich możliwych szczeblach. Prowadzi większe i mniejsze biznesy, działa na uczelniach i w mediach. Występuje podczas rozpraw sądowych, uwielbia te rozwodowe, ubiera się togę, może posłużyć się pieczątką eksperta lub biegłego. Uwielbia być w opinii publicznej podbudowywanej ekspertyzami współczesnych naukowców, propagowanych przez dobrych dziennikarzy. Jego ulubione słowa to: „dziś” i „wszyscy”. Posługuje się nimi po mistrzowsku, we wszystkich możliwych wariantach, czyniąc w umysłach bezkrytycznych nie lada spustoszenie. Diabeł jest wszędzie, jest również i przy mnie nawet wtedy, gdy jestem sam i biję się z własnymi myślami i szepce mi do ucha: „zrób to po swojemu, tak jak tobie będzie wygodniej i nie przejmuj się Panem Bogiem, On ma inne rzeczy na głowie, a poza tym przecież mówi ci, że jest Miłosierny”.

Wiedząc o tym, tym bardziej proszę Jezusa o Jego obecność, o światło Jego Ducha w moim umyśle i w moim sercu, aby ani jedna jota, ani jedna kreska jego przykazań nie była przez mnie zmieniona.

Ks. Lucjan Bielas

 

Ogłoszenia duszpasterskie
6. Niedziela zwykła - 12.02.2023 r.

 1. Dzisiaj jest VI Niedziela zwykła w roku liturgicznym. Za tydzień, w niedzielę 19 lutego, która będzie ostatnią przed W. Postem, rozpocznie się Nabożeństwo 40 - godzinne przed Popielcem, o godz. 15.00 i będzie trwało do godz. 18.00.
 2. W środę, Nowenna do M. B. Nieust. Pom. o godz. 17.30, a po niej o godz. 18.00 Msza św.
 3. W czwartek, jako trzeci miesiąca, po Mszy św. o godz. 18.00, będzie Nowenna do Patrona naszej parafii św. Brata Alberta.
 4. W piątek o godz. 17.30, będzie Nabożeństwo i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego.
 5. Dziękuję Grupie Charytatywnej za przygotowanie w dniu wczorajszym, spotkania Chorych w naszym kościele z okazji Dnia Chorych we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
 6. Dziękuję wiernym z ulicy Podjazdowej 1 i 3 za ofiarę na kwiaty i na Mszę św., która za wszystkie rodziny i wiernych z tych dwóch bloków, będzie: w poniedziałek 13 lutego o godz. 18.00. Msza św. za rodziny i wiernych z ulic: Krótkiej, Plonów i Metalowców, będzie: w piątek 17 lutego o godz. 18.00. Sprzątanie kościoła w nowym tygodniu, w piątek 17 lutego od godz. 19.00, powierzamy wiernym z ulicy Podjazdowej 5, 7 i 9.
 7. Za tydzień cała taca i wszystkie ofiary składane z okazji trzeciej niedzieli miesiąca, przeznaczone będą na media w naszym kościele, przede wszystkim na energię i ogrzewanie.
 8. Na stolikach jest prasa katolicka, numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. Zachęcam gorąco do czytania!
 

Intencje mszy św. od 12 do 18 lutego 2023 r.

VI Niedziela zwykła – 12.02:

 • godz. 07.30 - za: † Mariannę Florczyk – int. od sąsiadów i przyjaciół.
 • godz. 09.30 - za: † Halinę Lis w 3 rocz. śm. – int. od najbliższej rodziny, † Barbarę Grotkiewicz z ok. dnia rocznicy urodzin – int. od męża i córek z rodzinami.
 • godz. 11.00 - za: Macieja Olszowskiego z ok. rocznicy urodzin – int. od taty Włodzia, Mariannę Małysę z ok. 80 rocz. urodzin, dziękczynno - błagalna – int. od dzieci i wnuków, † Romana Siłucha z ok. dnia rocznicy urodzin – int. od żony i dzieci z rodzinami.
 • godz. 12.30 - za: † Kazimierza Kornafela w 12 rocz. śm. - int. od żony.

Poniedziałek – 13.02:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ul. Podjazdowej 1 i 3.

Wtorek – 14.02:

 • godz. 18.00 - za: † Dariusza Kucińskiego – int. od mamy, siostry i brata z rodzinami.

Środa – 15.02:

 • godz. 18.00 - za: † Mariannę Florczyk – int. od sąsiadów i przyjaciół, † Mariannę Mularczyk, † Genowefę Stępień, † Weronikę Mastalerz.

Czwartek – 16.02:

godz. 18.00 - za: † Anielę Odwagę – int. od najbliższej rodziny.

Piątek – 17.02:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ulic: Krótkiej, Plonów i Metalowców.

Sobota – 18.02:

 • godz. 18.00 - za: † Bożenę Safińską – int. od wspólnoty parafii św. Brata Alberta.
 

Ogłoszenia duszpasterskie<
5. Niedziela zwykła - 05.02.2023 r.

 1. Dzisiaj jest V Niedziela zwykła w roku liturgicznym.
 2. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 07.30, będzie spotkanie wspólnoty „Żywego Różańca” i „Zmianka” tajemnic. Na zakończenie każdej Mszy św., adorujemy P. Jezusa w Najśw. Sakramencie.
 3. We wtorek, jako pierwszy miesiąca, od godz. 17.00 będzie Adoracja Najśw. Sakramentu z modlitwą o dary Ducha Świętego dla nas i całej parafii. O godz. 18.00 będzie Msza św. na Uwielbienie Ducha Świętego.
 4. W środę, Nowenna do M. B. Nieust. Pom. o godz. 17.30, a po niej o godz. 18.00 Msza św.
 5. W czwartek, jako drugi miesiąca, po Mszy św. o godz. 18.00, będzie Nabożeństwo do św. Antoniego Padewskiego.
 6. W piątek o godz. 17.30, będzie Nabożeństwo i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego. W piątek o godz. 19.00, będzie spotkanie młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
 7. W sobotę 11 lutego przypada wspomnienie N. M. P. z Lourdes - Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w naszym kościele będzie Msza św. dla Chorych z naszej parafii z przyjęciem Sakramentu Chorych. Od godz. 09.30 będzie okazja do Spowiedzi św., o godz. 10.00 będzie Msza św., a po niej Grupa Charytatywna zaprasza wszystkich na wspólne spotkanie przy stole w sali parafialnej.
 8. Dziękuję wiernym z ulic: Krótkiej, Plonów i Metalowców za sprzątanie kościoła. Sprzątanie kościoła w nowym tygodniu, w sobotę 11 lutego od godz. 19.00, powierzamy wiernym z ulicy Podjazdowej 1 i 3.
 9. Na stolikach jest prasa katolicka, numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. Zachęcam gorąco do czytania!
 

Intencje mszy św. od 05 do 11 lutego 2023 r.

V Niedziela zwykła – 05.02:

 • godz. 07.30 - za: „Żywy Różaniec”.
 • godz. 09.30 - za: † Halinę Białowąs – int. od męża i syna z rodziną.
 • godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od swatowej Cecylii Ramos z rodziną, † Antoniego Piechę z ok. 2 rocz. śm. - int. od żony i dzieci z rodziną.
 • godz. 12.30 - za: † † Mieczysława, Michalinę i Mieczysława.

Poniedziałek – 06.02:

 • godz. 18.00 - za: Dusze w Czyśćcu cierpiące, najbliższego wybawienia.

Wtorek – 07.02:

 • godz. 18.00 - za: na Uwielbienie Ducha Świętego i o Jego dary i działanie.

Środa – 08.02:

 • godz. 18.00 - za: rodziny i wiernych z ulic: Włościańskiej, Ludowej i Działkowej, rodziny i wiernych z ulicy Poleśnej, rodziny i wiernych z ulicy Torfowej.

Czwartek – 09.02:

 • godz. 18.00 - za: † Bożenę Safińską – int. od wspólnoty parafii św. Brata Alberta.

Piątek – 10.02:

 • godz. 18.00 - za: † Dariusza Kucińskiego – int. od rodzin: Szymajdów i Burdków.

Sobota – Wspomnienie N. M. P. z Lourdes - 11.02:

 • godz. 10.00 - za: Chorych w parafii, z ok. „Dnia Chorych”.
 • godz. 18.00 - za: † Halinę Białowąs – int. od Lecha Białowąsa z żoną i dziećmi.
 

Wierzę w Kościół Chrystusowy
Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i w świecie
List na Dzień Życia Konsekrowanego 02.02.2023 r.


Bracia i Siostry! Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, z ustanowienia św. Jana Pawła II jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. W tym dniu dziękujemy szczególnie za dar wszystkich, którzy realizują swoje powołanie poprzez oddanie się Chrystusowi na Jego wyłączną własność. Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką.

Liturgia słowa poprowadzi nas w tym dniu do Świątyni - DOMU BOGA. Maryja wraz z Józefem przynoszą Jezusa do Jerozolimy, aby przedstawić Go Panu (Łk 2,22). Uczynili to zgodnie z Prawem Pańskim, według którego każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu (Łk 2,23). Rozważanie tego ewangelicznego wydarzenia z życia Świętej Rodziny przypomina nam, że wiara, którą przeżywamy w codzienności, aktualizuje się w Świątyni. Jest ona miejscem doświadczenia wspólnoty ducha i przestrzenią budowania wzajemnych więzi z Bogiem i między sobą. W Świątyni jest obecna prorokini Anna, służąca Bogu wiernie w postach i na modlitwie (por. Łk 2,37) oraz starzec Symeon, wyczekujący pociechy Izraela, który przyszedł tam za natchnieniem Ducha (por. Łk 2,25). Wczytując się uważnie w wersety tej ewangelicznej perykopy, nie sposób nie zauważyć, że wszyscy oni tworzą wspólnotę osób, których życie opiera się na słowie Bożym; wspólnotę wiary przeżywanej w postawie wierności i otwartą na natchnienia Ducha Świętego.

Te trzy elementy wspólnoty wiary: słowo, wierność i otwartość na Ducha Świętego stanowią istotny element życia każdej osoby konsekrowanej. Wyznawać wiarę w Kościół Chrystusowy, to przede wszystkim rozważać słowo Boże, wiernie trwać na modlitwie i być otwartym na to, co Duch Święty chce nam powiedzieć – szczególnie poprzez nauczanie Kościoła.

W obecnej sytuacji, gdy wartość życia wspólnotowego w wymiarze rodzinnym, społecznym i międzynarodowym, doświadcza wielu podziałów i dramatów, osoby konsekrowane stają się promotorami duchowości komunii, której źródłem jest wiara w Jezusa Chrystusa (por. VC 51). Ta wiara rodzi nadzieję, która nie pozwala zatrzymać się w postawie bierności czy zniechęcenia, lecz podnosi wzrok ku górze, skąd nadchodzi pomoc - Pomoc od Pana, który stworzył niebo i ziemię.

Rodzice Jezusa, gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta - Nazaretu. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim (Łk 2, 32). Wypełnienie Prawa zawartego w słowie Bożym, stanowi podstawę także i naszej wiary. Nie wystarczy mówić: Panie, Panie, lecz potrzeba słowo zamieniać w czyn - Wiara bez uczynków jest martwa (por. Jk 2,14-26). Mamy świadomość, że w dzisiejszej rzeczywistości, coraz więcej osób przyjmuje jedynie deklaratywny sposób przeżywania swojej wiary. Stąd też niezwykle ważne jest, świadectwo wiary realizowanej w codzienności, które ściśle wiąże się z słuchaniem i wypełnianiem słowa Bożego.

Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność. Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata. W minionym roku byliśmy świadkami beatyfikacji 10 sióstr męczenniczek elżbietańskich – Siostry Marii Paschalis i dziewięciu Jej Towarzyszek. Ich świadectwo wiary staje się dla współczesnej kultury powierzchowności zaproszeniem, by nie zatrzymywać się na tym, co zewnętrzne i przemijające. Trwając wiernie przy powierzonych ich opiece osobach, oraz broniąc swojej i ich godności, przyjęły krzyż cierpienia i wzgardy, stając się dla nas wzorem odkrywania prawdziwej Miłości.


Oddając życie Chrystusowi i za Chrystusa, są dziś dla nas wzorem miłości wiernej do końca. I choć – jak pisze autor biblijnej księgi Mądrości - zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności (Mdr 3,2-4).

Chrystusowy styl życia oparty na nieustannym poszukiwaniu i odkrywaniu woli Bożej sprawia, że osoby konsekrowane otwierają się nieustannie na działanie Ducha Świętego. Stąd też jesteśmy świadkami nowych dzieł apostolskich, które są odpowiedzią na współczesne znaki czasu: biedę materialną i duchową, hedonistyczną kulturę ciała, wykpiwanie pobożności i religijności, fałszywe zasady moralne oraz powszechne podważanie autorytetów.

Odpowiedzią osób konsekrowanych na taką rzeczywistość, jest przede wszystkim postawa wierności wobec Boga i człowieka. Konsekrowani podejmują swoją posługę w imieniu Kościoła pośród ludzi ubogich, chorych i cierpiących, zarówno fizycznie, jak i duchowo. Towarzyszą świadectwem życia w kształtowaniu postaw życiowych naszych dzieci i młodzieży. Są obecni w życiu wielu małżeństw i rodzin. Ponadto wszechstronna działalność misyjna sprawia, że wezwanie Chrystusa do nieustannej ewangelizacji jest obecne w świadomości każdej wspólnoty zakonnej.

W tym czasie Bóg nie zostawia swego ludu. Nadal na różne sposoby przemawia do nas, by nas przygotować na spotkanie z Nim samym. W tym kontekście spoglądamy na życie konsekrowane. Jest ono bowiem zapowiedzią tego, co nastąpi w wieczności. Siostry i bracia trwający w życiu konsekrowanym, wpatrzeni w Pana, przypominają nam, że nie mamy tutaj trwałego miasta (Hbr 13,14), nasza bowiem ojczyzna jest w niebie (Flp 3, 20). Historia nasza zmierza ku nowemu niebu i nowej ziemi (Ap 21, 1), gdzie Bóg otrze z naszych oczu wszelką łzę, a śmierci odtąd już nie będzie (por. Ap 21, 4).

Osoby konsekrowane dzieląc się bezinteresownie miłością przypominają nam, że nasze życie jest pielgrzymką. I w tej pielgrzymce ważne jest tylko to, ile pozostawimy dobra w sercu drugiego człowieka. Pod koniec życia – jak pisał św. Jan od Krzyża – będziemy sądzeni z miłości. Na drugą stronę życia zabierzemy ze sobą tylko miłość. Ważne byśmy tę miłość tu na ziemi poznawali, zachowywali i wypełniali każdą chwilą swego istnienia.

Drodzy Bracia i Siostry, osoby konsekrowane zasługują na wdzięczność ze strony całej wspólnoty kościelnej. Oddani życiu kontemplacyjnemu, siostry zakonne i zakonnicy zaangażowani w dzieła apostolskie, członkowie instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane - świadczą o miłości do Chrystusa, idąc drogą proponowaną przez Ewangelię. Dziękujemy dziś za dar ich życia, powołania, a nade wszystko dar wiary w Kościół Chrystusowy. Prośmy też o nowe i wierne powołania do wszystkich form życia konsekrowanego.

 

Celikoniec
(So 2, 3; 3, 12-13; 1 Kor 1, 26-31; Mt 5, 1-12a)

Quidquid agis, prudenter agas et respice finem, to znany cytat nieznanego autora zapisany w Gesta Romanorum (Czyny Rzymian), a znaczy dosłownie, cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i przewiduj koniec. Ten cytat z terminem koniec rozumianym jako śmierć, a więc pamiętaj o śmierci, dobrze wpisywał się w średniowieczną teorię i praktykę refleksji nad śmiertelnością i marnością ziemskiego życia. Czasy pełne wojen i zaraz, wybitnie takiej właśnie interpretacji sprzyjały - cokolwiek robisz, rób to z rozsądkiem i pamiętaj, że umrzesz.

Wiktor Frankl, twórca logo terapii, zwrócił uwagę, że wymowa tego zdania jest o wiele głębsza, niż by się na pierwszy rzut oka wydawało, a mianowicie, łaciński termin „finis” ma podwójne znaczenie - „koniec” i „cel”. Dopiero świadomość końca i celu nadaje naszemu działaniu właściwy sens. Tak więc nie tylko mamy być świadomi końca, śmierci, ale również, a może przede wszystkim, celu. Ta właśnie świadomość, znacznie ułatwia nam zachowanie roztropności w działaniu.

Dlatego też Jezus Chrystus już na początku swojej publicznej działalność, dał uczniom, jasną wykładnię celu oraz wynikających z dążenia do niego działań, wykładnię zwaną Osiem Błogosławieństw. Różnią się one od wszystkich innych mądrych życiowych porad krążących w rezerwuarze ludzkiej wiedzy, przede wszystkim tym, że nie są to rady jakiegoś mędrca, wygłoszone w nauczycielskim uniesieniu, lecz są to rady Jezusa Chrystusa, wcielonego Boga, który nie tylko je daje, ale jest proaktywnym towarzyszem ich wdrażania. Dzisiaj, po tylu wiekach możemy tę ich inność wynikającą z Jego obecności z pokorą potwierdzić. Wszystkie te rady zaczynają się od słowa błogosławieni – czyli szczęśliwi, umiłowani przez Boga miłością, która nie ma granic i końca.

Jezus deklaruje, że jest ze mną, kiedy w tym, co doczesne, nie pokładam nadziei. Jest ze mną, kiedy w problemie widzę szansę. Jest ze mną, kiedy chcę słuchać. Jest ze mną, kiedy zachowuję sprawiedliwość, tam, gdzie jej nie ma. Jest ze mną, kiedy widzę ludzką biedę i próbuję jej zaradzić. Jest ze mną, kiedy moje zamiary są czyste. Jest ze mną, kiedy staram się innych rozumieć i dążę do porozumienia z nimi. Jest ze mną, kiedy świat mnie odrzuca ze względu na to, że właśnie On - Jezus, jest ze mną.

Tylko działanie zgodne z logiką Jezusa i wraz z Jezusem, nadaje mojemu życiu sens i prowadzi do celu: Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

Postawiłem sobie pytanie: czy jest w Piśmie Św. jakiś tekst, który ilustrowałby skutek takiego życia człowieka w zjednoczeniu z Chrystusem? Nasuwa mi się tekst św. Pawła z Listu do Koryntian:

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje (1Kor 13, 1-8).

Świadomi tego wszystkiego, jeszcze bardziej otwieramy się dzisiaj na słowa Chrystusa: Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

Chrystus = Miłość

Ks. Lucjan Bielas

 

Oogłoszenia duszpasterskie
4. Niedziela zwykła - 29.01.2023 r.

 1. Dzisiaj jest IV Niedziela zwykła w roku liturgicznym.
 2. Za tydzień, w pierwszą niedzielę miesiąca 5 lutego, po Mszy św. o godz. 07.30, która jest sprawowana w intencjach „Żywego Różańca”, będzie spotkanie wspólnoty „Żywego Różańca” i „Zmianka” tajemnic. Na zakończenie każdej Mszy św., będziemy adorowali P. Jezusa w Najśw. Sakramencie.
 3. Po okresie kolędowym, Msze św. w naszym kościele, w tygodniu, są codziennie o g. 18.00.
 4. W środę, Nowenna do M. B. Nieust. Pom. o godz. 17.30, a po niej o godz. 18.00 Msza św. Po wydaniu żywności, ok. godz. 19.00 będzie spotkanie Grupy Charytatywnej.
 5. W czwartek 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to również Światowy „Dzień Życia Konsekrowanego”. Modlitwą otaczamy wszystkie osoby, które żyją konsekracją zakonną. Modlimy się o nowe powołania do życia zakonnego z naszej diecezji i naszej parafii. W czasie Mszy św., które w naszym kościele będą o godz.: 09.00 rano i 18.00 wieczorem, będzie błogosławieństwo świec. Ofiary zbierane w tym dniu, są przeznaczone na wspieranie żeńskich zakonów klauzurowych. Nasza parafia wspiera wspólnotę Sióstr Norbertanek w klasztorze klauzurowym w Imbramowicach. Również w czwartek kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd.
 6. W tym tygodniu przypadają pierwsze: czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  • w pierwszy czwartek:
   • od godz. 17.00 będzie „Godzina święta” - Adoracja Najśw.Sakramentu z modlitwą o powołania,
   • o godz. 18.00 Msza św., a po niej będzie Nabożeństwo do św. Rity, z przekazaniem wiernym poświęconych róż.
  • w pierwszy piątek, 3 lutego:
   • od godz. 09.00 będą Odwiedziny Chorych z sakramentami św., od godz. 17.00 Spowiedź św.,
   • o godz. 17.30 Nabożeństwo do Najśw. Serca P. Jezusa i „Koronka” do Miłosierdzia Bożego,
   • o godz. 18.00 będzie Msza św. Wynagradzająca Najśw. Sercu P. Jezusa,
   • o godz. 19.00, będzie spotkanie młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
  • w pierwszą sobotę, 4 lutego:
   • od godz. 17.00 będzie Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi z modlitwą różańcową,
   • o godz. 18.00 będzie Msza św. Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.
 7. Sprzątanie kościoła w nowym tygodniu, w piątek 3 lutego od godz. 19.00, powierzamy wiernym z ulic: Krótkiej, Plonów i Metalowców.
 8. Na stolikach jest prasa katolicka, numery „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. Zachęcam gorąco do czytania!
 

Intencje mszy św. od 29 stycznia do 05 lutego 2023 r.

IV Niedziela zwykła – 29.01:

 • godz. 07.30 - za: † Stefana Botko – int. od żony, córki i syna.
 • godz. 09.30 - za: Włodzimierza Dziubdzielę z ok. rocz. urodzin i dnia imienin, o Bożą pomoc, opiekę, błogosławieństwo i zdrowie oraz o łaski dla rodziny, † Wiesława Przybysza - XXIX Msza św. gregoriańska - int. od żony z rodz.
 • godz. 11.00 - za: † Emilię Wojtasik – int. od Marii Filipczak, † Mariannę Florczyk – int. od wnuczki Patrycji z rodziną.
 • godz. 12.30 - za: † Helenę Wajzler – int. od wnuczki z mężem.

Poniedziałek – 30.01:

 • godz. 18.00 - za: † Wiesława Przybysza - XXX Msza św. gregoriańska - int. od żony z rodz.

Wtorek – 31.01:

 • godz. 18.00 - za: Dusze w Czyśćcu cierpiące, najbliższego wybawienia.

Środa – 01.02:

 • godz. 18.00 - za: † Emilię Wojtasik – int. od „Żywego Różańca” naszej parafii, † Mariannę Florczyk – int. od „Żywego Różańca” naszej parafii.

Czwartek – 02.02:

 • godz. 09.00 - za: o dar powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, z naszej diecezji i parafii.
 • godz. 18.00 - za: † Ryszarda Fujarskiego z ok. dnia rocz. urodzin – int. od córki Ewy i wnuka Macieja.

Piątek – 03.02:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Najśw. Sercu P. Jezusa, † Krystynę Karnię – int. od rodziny Dziubdzielów.

Sobota – 04.02:

 • godz. 18.00 - za: Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi.

V Niedziela zwykła – 05.02:

 • godz. 07.30 - za: „Żywy Różaniec”.
 • godz. 09.30 - za: † Halinę Białowąs – int. od męża i syna z rodziną.
 • godz. 11.00 - za: † Annę Czerniak – int. od swatowej Cecylii Ramos z rodziną.
 • godz. 12.30 - za: † Emilię Wojtasik.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 55

Statystyki

mod_vvisit_counterDziś494
mod_vvisit_counterWczoraj125
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2003
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4911
mod_vvisit_counterWszystkich1278340

W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. Bracie Albercie patronie naszej parafii. Po Mszy św. jest Nowenna do naszego patrona z ucałowaniem jego relikwii.
Po modlitwie Spotkanie biblijne. Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

W każdy czwarty czwartek miesiąca o godz. 18.00 jest Msza św. o św. O.Pio. Po Mszy św. modlitwy do Świętego z ucałowaniem jego relikwii, a potem spotkanie Grupy Modlitwy św. O.Pio.
Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych!

Projekt i wykonanie Alanet